Азиатските индекси се понижиха в първия ден на новата седмица след коментарите от Фед, сочещи повишение на лихвите през юни вследствие поскъпването на долара. Резервът се очаква да увеличи лихвите при ново стабилно представяне на щатската икономика през „следващите месеци“, коментира Йелън в петък.

Индексът MSCI Asia-Pacific загуби 0.2% от стойността си. Японският Nikkei обаче се разграничи от негативните настроения и добави 0.9%. Поевтиняването на йената спрямо долара допринесе за този ръст.

“Пазарът се опасява от негативни изненади“, коментира Мичиро Наито, управляващ директор в звеното за търговия с деривати на JPMorgan, цитиран от CNBC.

Според Наито инвеститорите все още не се чувстват комфортно да заемат големи позиции, предвид на рисковете за пазарите в светлината на предстоящото повишение на лихвите в САЩ.

През уикенда министър-председателят на Япония Шинзо Абе заяви, че ще отложи повишението на данък добавената стойност в страната с две години и половина.

Днес щатските пазари са затворени за честването на Memorial Day, което означава, че е много вероятно ликвидността и на останалите пазари да е много слаба.

Шансовете за повишение на лихвите на предстоящата през юни среща се оценява на 34%, на база на търговията с фючърси. В същото време залозите на пазарните участници за повишение на лихвите на срещата на комитета по парична политика на 26-27 юли дават шанс от 60% за подобно действие. Това е над два пъти повече, в сравнение с очакванията преди месец.

Доларовият индекс се повиши до двумесечен връх при ниво от 95.94 пункта, като йената достигна най-високата си стойност от един месец насам при нива малко над 111 йени.

По-нататъшна яснота за посоката на пазарите и долара се очаква да се внесе в петък, след изнасянето на данните за заетостта и безработицата. Средните очаквания на анализаторите са за 170 000 нови работни места през април и ръст на средното почасово възнаграждение от 0.2%.

Европейската централна банка ще се срещне в четвъртък, за да заседава за лихвената си политика.

Петролът се търгува близо до ключовата граница от 50 долара за барел, а златото се търгува при нива от 1 202 долара за унция, след поскъпването на долара.