Най-богатите хора са в печеливша серия, като милиардерите в Азия са с едни гърди пред всички останали.

Богатството на милиардерите по света се е увеличило със 17%, до 6 трлн. долара през 2016 г., след спад през миналата година, сочи нов доклад на UBS AG и PricewaterhouseCoopers. Азия за първи път изпреварва САЩ по брой на милиардерите, като Китай е с основна заслуга за това.

Американските богаташи обаче не са за съжаление. Те все още контролират най-голям част от богатството - 2.8 трлн. долара.

Вследствие на икономическия растеж в Азия, през ден се създава по един нов милиардер. Ако това продължи със същите темпове, Азия ще изпревари САЩ по концентрация на богатството след четири години, се казва в доклада на швейцарската банка и на одиторската компания, които са анализирали данни от близо 1 550 милиардера.

“Комбинацията от геополитическа стабилност в Китай, нарастващите цени на имотите, инфраструктурните разходи, увеличаващата се средна класа и високите цени на суровините допринасят за увеличаването на богатството,” се казва в доклада.

Три четвърти от новите милиардери в света са от Китай и Индия. Броят на милиардерите в Азия се е увеличил със 117, до 637, като богатството на тези, които са го натрупали сами, нараства с повече, отколкото при тези, които са го наследили. Милиардерите в САЩ са се увеличили с 25, до 563.

Броят на милиардерите в Европа на практика остава без промяна на ниво от 342, отчасти заради смъртта на някои милиардери и защото “предприемаческите компании намират Европа за трудно място за правене на бизнес вследствие на консервативната бизнес култура и строгите регулации,” казва от UBS.

500-те най-богати хора в света са добавили 824 млрд. долара към състоянието си от началото на годината, което представлява увеличение с 19%, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Общото им състояние възлиза на 5.2 трлн. долара към 25 октомври.

Вследствие на нарастването на богатството, изкуството и спортът получават по-голяма подкрепа от когато и да било. Цените на предметите на изкуството скочиха от началото на новото хилядолетие и все повече милиардери се насочват към изкуството.

Близо две трети от 200-те водещи колекционери на предмети на изкуството в света са били милиардери през 2016 г., в сравнение с 28 през 1995 г.

Над 140 водещи спортни клубове в света са собственост на 109 милиардери, които са на средна възраст 68 г. и с лично състояние в размер средно на 5 млрд. долара, според проучването.