Дарението в размер на 2.9 млрд. долара, което Уорън Бъфет обяви тази седмица, означава, че той вече е дарил акции на Berkshire Hathaway Inc. на стойност над 37 млрд. долара от 2006 г. насам.

Неговата филантропска дейност, заедно с незадоволителното представяне на акциите на Berkshire напоследък, започват да оказват влияние върху личното му състояние, след като години наред то нарастваше, въпреки даренията му.

Състоянието на Бъфет в размер на 68.6 млрд. долара е достатъчно за осмото място в индекса на милиардерите на Bloomberg, но това е най-ниската му позиция, откакто изданието започва да изготвя индекса през 2012 г. Той влизаше в Топ 5 на класацията през миналия месец.

В последните месеци 89-годишният Бъфет беше изпреварен от Стив Балмър - бившия главен изпълнителен директор на Microsoft Corp, а тази седмица същото направиха и съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин.

Промените очертават степента, в която богатството на технологичните милиардери доминира в челото на класацията на най-богатите хора.

Шест от седемте най-богати хора в света дължат състоянието си на технологичния сектор, в това число и лидерът в класацията Джеф Безос, който е увеличил богатството си с 68 млрд. долара тази година.

Увеличението при Балмър е от 18 млрд. долара. Богатството на милиардерите в технологичния сектор бележи най-голям ръст в индекса в размер на 25% през 2020 г.

Състоянието на Балмър скача благодарение на 4-процентния дял в Microsoft, който той запазва след напускането на борда на директорите на компанията през 2014 г. Акциите на софтуерния гигант са поскъпнали близо пет пъти от тогава, увеличавайки състоянието му до 76.5 млрд. долара.

Бъфет обаче може би приветства признаците, че даренията намаляват неговото богатство. Изпълнението на неговото обещание да дари състоянието се затрудняваше от това, че то не спираше да расте.

В писмо до акционерите на компанията той заяви, че ще са необходими между 12 и 15 години за освобождаване от акциите, които той притежава при смъртта си.