През второто тримесечие на 2017 г. цената на бензина в световен мащаб се е понижила със средните 2.3 на сто, информира Bloomberg.

Изданието традиционно сравнява цените на горивата в 61 държави по света.

Къде сме ние?

Факт е, че зареждаме едни от най-евтините горива в ЕС, но ниските доходи в страната ни правят пълненето на резервоара у нас огромна тежест за голяма част от населението.

Ето защо, ако попитате българите дали бензинът и дизелът в страната са скъпи, те ще поклатят главата си хоризонтално, пише Bloomberg.

Както знаем, у нас поклащането на глава отляво надясно, или обратното, е знак за съгласие, а кимането означава "не", което е противоположно на голяма част от държавите по света.

Средната цена на бензина у нас през второто тримесечие на 2017 г. е 1.01 евро, или около 1.98 лв., спрямо 1.04 евро за тримесечие по-рано и 0.97 евро за преди година.

Справка на сайта fuelo.net сочи, че днес средната цена на бензин А95 е 2 лв. за литър. Най-евтин бензин може да се зареди във Варна, а най-скъп – в столицата София.

В класацията по цена на бензина сред 61 държави, България се нарежда на 27-о място спрямо 22-а позиция преди три месеца и същото място преди година.

Достъпни ли са горивата у нас?

Отговорът определено е отрицателен, тъй като България заема 53-а позиция от 61 държави, или 9-о място, но отзад напред.

Традиционно в това подреждане страната ни заема между 51 и 56-а позиция, като най-ниското класиране е отчетено през първото тримесечие на 2015 г., когато бензинът у нас е бил шестият най-недостъпен сред сравняваните 61 страни по света.

Последните данни сочат, че само Тайланд, Индонезия, ЮАР, Египет, Нигерия, Филипините, Пакистан и Индия са след нас в това подреждане.

За да си позволим 1 литър бензин в България, ще трябва да отделим 5.3% от средния доход в страната, сочат изчисленията на Bloomberg.

Средногодишно шофьорите в България изразходват близо 90 литра бензин, което им струва около 1.31% от заплатата им през годината.

Само преди тримесечие страната ни бе на 30-а позиция, днес сме 39-и.