България е една от държавите в Европейския съюз с най-високи екологични данъци. Това става ясно от данните на Евростат.

Агенцията публикува подробната статистика за екологичните данъци и такси, платени през 2020 г.

Общият им размер достига 299.9 милиарда евро, или 2.2% от брутния вътрешен продукт на Общността.

Делът им в общите бюджетни приходи на страните от ЕС достига 5.4%, като варира значително в отделните държави.

На първо място е Словения, където екологичните данъци и такси представляват 12.3% от общите данъчни приходи. На второ е Латвия с 10.1%, а на трето - България с 9.9%.

Челната петица се допълва от Гърция (9.1%) и Хърватия (8.8%).

Делът на данъците и таксите, свързани с опазването на околната среда, е най-нисък в Люксембург (3.5%), Словакия (4%), Германия (4.1%), Швеция (4.6%) и Франция (4.6%).

През 2020 година, която беше първата от началото на пандемията от COVID-19, този дял намалява в почти всички държави от ЕС спрямо 2019 г.

Основната част от екологичните данъци и такси в ЕС са в сектора на енергетиката - 77.2%. От транспорта идват 19.1%, а тези, свързани със замърсяването и природните ресурси, все още са много по-малко (3.7%).

По отношение на това върху кого пада основната данъчна тежест, статистиката показва значителни разминавания между отделните държави и сектори.

Бизнесът плаща основната част от екотаксите и данъците, свързани с енергетиката (51.5%), докато на домакинствата се падат 44 на сто.

При транспортните данъци обаче основната тежест пада върху домакинствата (66.4%). Същото важи и за тези, свързани с отпадъците, където потребителите плащат 55.9% от данъчната тежест.

В дългосрочен план данните на Евростат показват, че делът на екологичните данъци и такси леко намалява в общите бюджетни приходи на страните от ЕС. През 2002 г. той е бил 2.6% от БВП, което означава, че за последните близо две десетилетия се е понижил с 0.4 процентни пункта.