Продължителността на живот сред населението на ЕС нарастваше през последните десетилетия, като на всеки десет години от 1960 г. насам хората добавяха по 2 г. към своя живот.

Последните данни обаче сочат, че заради пандемията продължителността на живот остава на същите нива или намалява за редица от страните-членки.

Най-голям спад се отчита в Испания и България, където хората вече живеят средно с по 1.6 и 1.5 години по-малко спрямо 2019 г.

Понижение от 1.4 години пък се отчита в други три държави – Литва, Полша и Румъния.

Предварителните изчисления на Евростат показват, че в България днес живеем по средните 73.6 години спрямо 75.1 години през 2019 г.

Това е доста по-малко спрямо средните данни за ЕС, които сочат средна продължителност на живота от 81.3 години.

Това е и най-ниската стойност от всички държави в ЕС, като преди нас са Румъния, Литва, Унгария и Латвия.

България 13-а сред най-спокойните за живот страни в светаИзследователите съставят списък на най-лежерните нации, като анализират редица фактори, включително личните права на гражданите, шума и светлинното замърсяване, температурите, броя на официалните празници и броя на спа курортите

Най-дълго днес живеят в Норвегия и Швейцария, където хората умират на средните 83.3 и 83.2 години. Това са и едни от най-богатите държави на Стария континент, с отлично работеща здравна система.

Следват Испандия (83.1 години), Малта (82.6 години) и Испания (82.4 години). В топ 10 се нареждат още Италия, Швеция, Франция, Кипър и Финландия.

Спадът в продължителността на живот при мъжете през 2020 г. е по-голям от този при жените. Начело е България, където статистиката отчита спад от 1.7 години спрямо година по-рано.

Понижение с 1.5 на сто има в Латвия и Полша, а в Румъния и Испания се отчита намаление с 1.4 години.