Швеция е най-добрата държава, в която можем да правим бизнес, става ясно от класация на сп. Fobres. Нова Зеландия, Хонконг, Ирландия и Великобритания заемат останалите места в топ 5, докато България е наредена на 38-ма позиция спрямо 45-о място за година по-рано.

Страната ни заема престижното 7-мо място в две от категориите – търговска свобода и представяне на капиталовия ни пазар, както и 13-а позиция по защита на правата на инвеститорите.

Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ преди около 50 дни, като едно от ключовите му послания в кампанията му бе „да направим Америка велика отново“.

Въпреки че част от икономистите са скептично настроени за плановете на новоизбрания президент, ще трябват години, за да може САЩ отново да е велика. Това става ясно от годишната класация на сп. Forbes за най-добрите страни, в които да правим бизнес, където САЩ заема 23-а позиция, като се понижава с едно място през 2016 г.

Изследването на изданието e обхванало 11 различни показателя и посочва Швеция за най-добрата държава в света, където да правим бизнес. Само преди 10 години страната победител бе класирана на 17-а позиция, а през 2015 г. бе наредена на 5-о място.

През годината шведското правителство намали помощите за безработица, за да подтикне хората да търсят работа и успя да намали драстично данъците си.

Шведската икономика, чийто БВП възлиза на 493 млрд. долара, е нараснала с 4.2% през 2015 г. Единствено Ирландия и Люксембург са отчели по-сериозен ръст от топ 25 държави в света.

Скандинавската държава днес има едно от най-ниските нива на дълг/БВП, а излишъкът през 2015 г. възлезе на 5.2 на сто от БВП.

Швеция е домът на доста от добре познатите и най-скъпи брандове в света. Тук можем да включим IKEA, Volvo, Electrolux, Ericsson и H&M. Страната също така е рай и за голяма част от най-известните стартъп технологични компании.

През 2003 г. Никлас Зенстрьом основава Skype, която през 2005 г. бе закупена от eBay за сумата от 2.6 млрд. долара, а шест години по-късно Microsoft придоби за 8.5 млрд. долара.

Услугата за стрийминг на музика Spotify също е основана в Швеция, като днес компанията има 40 млн. платени потребители, или двойно повече от Apple Music. Spotify бе в преговори да закупи шведския си конкурент SoundCloud, но сделката така и не се осъществи, сочи информация на TechCrunch.

Това обаче едва ли ще откаже компанията да се листва на борсата, като според мнозина анализатори, това е едно от най-очакваните първични публични предлагания на 2017 г.

Швеция също така е известна и с факта, че именно там стартират две от най-известните компании – създатели на игри. King Digital Entertainment е основана през 2003 г. и 9 г. по-късно пусна на пазара Candy Crush Saga, която вече е свалена повече от 500 млн. пъти.

Компанията осъществи първично публично предлагане през 2014 г., а през 2016 г. Activision Blizzard
придоби King Digital Entertainment в сделка за 5.9 млрд. долара.

Другата шведска компания от същия сектор Mojang, която бе основана от Маркъс Персон през 2009 г., също излезе с хит - Minecraft. Именно успехът на играта бе причината Microsoft да я придобие за сумата от 2.5 млрд. долара.

Това е 11-о издание на класацията, в която Forbes сравнява икономиките по света по 11 различни показателя. Общо 139 държави по света бяха класирани по данни от Световния икономически форум, Световната банка, Transparency International, Heritage Foundation, Алианс за правата на собствеността, Freedom House и др. по отношение на: правата на човека, иновации, данъци, технологии, корупция, свобода (лична, търговска и монетарна), защита на инвеститорите, представяне на капиталовите пазари и бюрокрация.

В топ 10 попадат още Дания, Холандия, Финландия, Норвегия и Канада, докато на последните 10 позиции (отзад напред) са: Чад, Гамбия, Хаити, Йемен, Венецуела, Лаос, Демократична република Конго, Зимбабве, Алжир и Етиопия.

Снимка: Pixabay