България приключи Олимпийските игри в Токио на 30-о място в класирането по медали.

В последните два дни страната успя да се придвижи напред в подреждането, след като в последните четири дни спечели три златни медала.

Днес ансамбълът ни в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова спечели исторически първи златен медал за родната художествена гимнастика.

Вчера Стойка Кръстева зае първото място в категория до 51 кг. на олимпийския боксов турнир, а два дена преди това каратистката Ивет Горанова донесе първото злато на България от Игрите в Токио.

Сребърен медал на Олимпиадата извоюва Антоанета Костадинова в спортната стрелба, а в борбата с бронзови медали се отличиха Тайбе Юсеин и Евелина Николова.

Това е най-успешното ни класиране от Олимпиадата в Сидни през 2000 г., когато родните спортисти се върнаха с пет златни медала.

Класирането по медали в Токио оглави САЩ с общо с 39 златни, 41 сребърни и 33 бронзови медала. Второто място е за Китай (38 златни, 32 сребърни и 18 бронзови), а челната тройка се оформя от домаина Япония (27, 14, 17).

Малко по-рано днес Олимпиадата в Токио бе закрита с впечатляваща церемония.

Знаменосец на България по време на церемонията бе капитанът на ансамбъла по художествена гимнастика Симона Дянкова.