Противно на очакванията, цените на основните хранителни продукти се различават значително в различните градове, според статистиката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Кошницата от следените от ДКСБТ стоки, включваща основните хранителни продукти – захар, брашно, ориз, зрял фасул, слънчогледово олио, яйца, замразено пиле, кайма смес, краве сирене и кашкавал "Витоша", излиза най-скъпа във Варна. Там потребител, закупил единица от посочените стоки, трябва да се бръкне с 37.24 лв.

Може би малко изненадващо най-малко пари за продуктите от посочената кошница дават жителите на столицата, които са тези с най-високи средни доходи в страната. Един софиянец трябва да плати едва 28.8 лв. за продуктите, което е с 22.6% по-малко, в сравнение с жител на морската столица.

Очакванията на повечето хора, че цените на хранителните продукти са по-ниски в по-малките градове са до голяма степен неправилни, поне по отношение на цените на едро.

Така, например, около 35 лв. трябва да плати за кошницата от продукти жител на Разград и Шумен.

Под 30 лв. струва кошницата от продукти, освен в столицата, още в Монтана, Плевен и Добрич.

С най-голямо отклонение варира минималната цена на едро при ориза, като най-евтиният откриваме в София с цени, стартиращи от 1.24 лв. за килограм, докато най-високата цена, от която започва да се продава, е във Варна при 2.4 лв.

Така разликата в цената на ориза достига цели 94% между двата града.

Подобни аномалии откриваме при повечето стоки, следени от ДКСБТ. Например минималните цени, от които започва да се предлага кравето сирене в Бургас, са с 86% по-високи, в сравнение със Стара Загора.

Със 81% е по-висока цената на зрелия фасул в Сливен, в сравнение с най-ниските му нива в Ямбол.

Цели 77% е разликата между най-евтината кайма във Враца и във Варна, а кашкавал "Витоша" се предлага с 64% по-скъп в Шумен, в сравнение със София.

С най-малко варира цената на слънчогледовото олио в различните градове, като най-голямата разлика в цената, от която започва да се предлага то, е 17% между Плевен и Разград.

Относително малка е разликата и при яйцата – като най-голямата такава в размер на 25% откриваме при София и Ловеч, като по-скъпи са те в по-малкия град.