След като ви показахме пет дестинации на 50 км от столицата, днес стеснихме маршрута още малко.

До голяма част от тези забележителности, които се намират само на 20 км от София, можете да стигнете и с градски транспорт.

Хидропарк „Вятърните мелници“

Снимка: сайта на хидропарка

Той се намира в началото на село Горна Малина, на около 20 км от столицата. Най-голямата му атракция е езеро за спортен риболов, зарибено с поне десет вида риба.

Комплексът предлага още хотелска част, ресторант, бирария, бар на басейна, детски кътове с аниматори и зоокът.

Сред атракциите са пейнтбол, конна езда, стрелба с лък, водни колела, родео, екстремна разходка с АТВ, както и разходка с хеликоптер.

Боянски водопад

Той се намира на около 5 км от центъра на софийския квартал Бояна. Това е най-големият водопад в планината Витоша, като водите му падат от 25 м височина.

Най-доброто време да се насладите на водопада е през пролетта, когато се топят снеговете. Тогава той може да бъде видян и от центъра на столицата.

Можете да стигнете до него, като тръгнете от Копитото. Разходката трае около час и половина, като последният участък е доста стръмен. Ако решите да се изкачите до него от Боянската река, това ще отнеме повече време, но теренът е по-лек.

Кътински пирамиди

Скалният феномен се намира в близост до село Кътина, в подножието на Стара планина.

Вижте още: Пет места в България, на които се сбъдват желания

Пирамидите са се образували в резултат на ерозията в продължение на милиони години. Разпръснати са в няколко групи.

Кокалянски манастир

Манастирът „Свети Архангел Михаил“ се намира в Плана планина, на 4 км от село Кокаляне. Изграден е по времето на цар Самуил през 11 век.

Легендата разказва, че по време на лов в планината царят убил сърна, която проляла сълзи. Трогнат от това, той наредил в района да се изгради манастир.

Урвич и меандрите на Искър

Крепостта Урвич се намира на десния бряг на Искър, по пътя от София към Самоков. Тя е създадена през 9 век, за да пази древния Средец от османското нашествие.

Днес от крепостта е много добре запазена една от стените, част от отбранителна кула, както и основите на черквата „Св. Илия“.

Именно след поход по тези места през 1889 г. Алеко Константинов създава първия туристически клуб у нас – Урвич клуб. Неговите членове поставят началото на организирания туризъм в България.

Урвич е кацнала над един от меандрите на река Искър – изключително красиво място, обявено за природна забележителност.

Снимки: wikipedia