Търговище е с най-добри условия за бизнес на местно ниво, следван от Враца, Габрово и Добрич, според представено днес изследване на Института по пазарна икономика /ИПИ/.

Проучването е свързано с административната тежест за бизнеса под формата на данъци и такси, регулации, качество на административните услуги и корупция. Оказва се обаче, че дори градовете, които се нареждат на по-предни позиции в класацията за правене на бизнес, отговарят едва на два-три от всички шест индикатори.

София е на 19-то място в класацията заедно със Сливен, след Хасково и преди Пазарджик. Тя се представя добре по отношение на електронното управление и местните такси, обаче не представя достатъчно добри административни услуги - на 26-то място в класацията на всички 28 областни центрове.

Пловдив е на 10-то място, а са на последните три от общо 28 места са Плевен, Смолян и Стара Загора.

46 % от фирмите твърдят, че са срещали трудности при работата с администрацията на местно ниво при издаване на различни разрешителни. 100% от фирмите са посочили, че имат трудности в Благоевград, а едва 10 на сто във Враца, обясни икономистът от ИПИ Петър Ганев.

Като цяло Северна България е по-добре представена по индекса за правене на бизнес. Освен това малките общини се представят по-добре по отношение на създаване на условия. Сред най-добрите места за бизнес в България няма нито един областен град.

Най-засегнати от корупция по места са браншовете строителство и търговия на едро. Едва 37 на сто от фирмите заявяват, че местните власти проявяват антикорупционни практики. 44 на сто от фирмите сочат, че изискванията за получаване на ОВОС са неясни.

Силистра по този показател е най-добре представен, за разлика от София, Бургас и Варна, в които има по-голяма корупция, прилагана към бизнеса.

Експертите на института препоръчват на общините, за да се справят по-лесно с кризата и да привлекат бизнес в своя район, да намалят ставките на местните налози, да премахнат незаконните режими и да направят публичните услуги прозрачни и бързи. Те предлагат и въвеждане на услуги през Интернет и активна борба с корупцията.

Конкуренцията между общините е естественият механизъм, който може да доведе до създаването на по-добра бизнес среда на местно ниво, заявяват от ИПИ.

Източник: БНР/БТА