Общо 29% от гражданите на ЕС, които са на повече от 16 години, не могат да си позволят едноседмична ваканция, сочат данни на Европейската статистическа служба Евростат.

Процентът за 2019 г. отчита сериозен спад спрямо 2010 г., но все пак не трябва да забравяме, че това са данни преди пандемията от коронавирус.

Нисходящият тренд може и да бъде прекъснат, пишат от Евростат, като това се дължи както на затварянето на границите на редица държави, така и на бързото разпространение на COVID-19.

Тук трябва да добавим също така и ръста на безработицата, а също и намаляването на доходите на част от жителите в ЕС.

В Румъния се отчита най-голям дял на граждани, които не могат да си позволят едноседмична почивка далеч от дома си – цели 54%. Следват Гърция (49%), както и Хърватия (48%), Кипър (45%) и Италия (44 на сто).

В България този процент в края на 2019 г. е 35.5 на сто, като отчита ръст от 5 процентни пункта спрямо година по-рано, когато, според Евростат, той е възлизал на историческия минимум от 30.5 на сто.

Към 2012 г., общо 74% от българите не са имали възможност за едноседмична почивка, сочи справка на Profit.bg.

Най-нисък процент на хора, които не могат да си позволят кратка почивка, има в Швеция (10%), Дания и Люксембург (по 11%), Финландия (12%), както и Германия и Австрия (13%).

В сравнение с 2010 г., най-голям спад от невъзможност за пътуване по време на отпуск има в Латвия (-35 пр. п), Малта (-30 пр. п), България и Полша (-27 пр. п.) и Естония (-26 пр. п.).

Ръст е отчетен в Гърция, където днес хората, които не могат да си позволят почивка, са с 4 пр. п повече.