Джак Ма, шеф на китайския гигант в електронната търговия Alibaba, остана на трето място в класацията на Forbes на най-богатите китайци, съобщава ВВС.

Той губи една позиция, въпреки че нетното му състояние се е увеличило с повече от една трета, до 38.6 млрд. долара.

Най-богатият технологичен милиардер в Азия - шефът на
Tencent Пони Ма, се изкачва до второто място, след като състоянието му е нараснало с близо 60%, до 39 млрд. долара.

Класацията на най-богатите китайци се оглавява от магната в недвижимите имоти Хуей Ка Ян. 59-годишният милиардер е президент на China Evergrande Group. Неговото състояние е нараснало с над 400% спрямо миналата година, до 42.5 млрд. долара.

Огромното увеличение на богатството му се дължи на „изключителното повишаване на цената на акциите на компанията му“, която е добавила над 32 млрд. долара към нетното състояние на магната, съобщава Forbes.

Но нетното състояние на Хуей е по-малко от половината от това на най-богатия човек в света, според Forbes – съоснователя на Microsoft Бил Гейтс. Той изостава и от останалите милиардери в топ десет, сред които са основателят на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет и генералният директор на Amazon Джеф Безос.

Наред с недвижими имоти, Хуей е натрупал състоянието си и от здравеопазването, създавайки компанията Evergrande Healthcare. Той притежава и мажоритарен дял в един от професионалните футболни клубове в Китай, Гуанджоу Евъргранд Таобао.

Хуей не е единственият мултимилиардер, който се изкачва в класацията. Редица китайски магнати в недвижимите имоти, интернет предприемачи и производители също увеличават значително богатството си тази година.

Освен основателя на Alibaba Джак Мак, миналогодишният най-богат човек в Китай . Уан Дзиенлин, президент на китайския конгломерат Dalian Wanda Group, остава на четвърто място, след като състоянието му намаля с близо 8 милиарда долара, до 25.2 млрд. долара.

Неговата компания някога беше определяна като най-голямата на строеж на частни имоти и най-големия оператор на кино вериги в света, но загуби част от стойността си след голямо преструктуриране.

Още ключови моменти от класацията на Forbes на най-богатите китайци за 2017 г.:

  • Средната възраст на хората в класацията е 55 години.

  • В топ 10 влиза една жена – 36-годишната Ян Хуейян

  • Четирима души в топ 100 на най-богатите китайци са под 40 години.

  • Те притежават компании в областта на недвижимите имоти, софтуера, дроновете и обучението след завършване на училище.

  • Но двата големи сектора, представени в класацията, са недвижимите имоти и технологиите.