По време на кандидат-президентската си кампания през 2016 г. Доналд Тръмп твърдеше, че личното му състояние възлиза на около 10 млрд. долара, според Money Magazine.

Направени напоследък разкрития обаче показват, че състоянието на настоящия презиент на САЩ вероятно е доста по-малко.

Всъщност, според разследване на New York Times, компаниите на Тръмп са изгубили невероятни суми пари, в това число загуби в размер на 1.2 млрд. долара за 10 години в периода 1985 – 1994 г.

Дори и твърденията на Тръмп за неговото състояние да бяха верни, той далеч нямаше да е толкова богат колкото лидера, на когото изглежда се възхищава най-много – руският президент Владимир Путин, пише The Inquisitr. Разликата е, че Путин натрупва своето богатство тайно.

Според икономиста и експерт по Русия Андерс Ослунд, за разлика от Тръмп, който често споменава в публичното пространство богатството си, без фанфари по време на своето президентство Путин се е превърнал в най-богатия човек в света.

Това заключение идва от новата книга на Ослунд „Другарският капитализъм на Русия: Пътят от пазарна икономика към клептокрация”.

Чрез практиката на “другарския капитализъм,” Путин успява да натрупа състояние в размер на между 100 и 160 млрд. долара, по оценки на Ослунд. Другарският капитализъм е политическата практика един политически лидер да поставя своите “приближени” на влиятелни позиции, където те получават нелоялни конкурентни предимства в бизнеса.

Според класацията на милиардерите на Forbes за 2019 г., най-богатият човек в света в момента е основателят на Amazon.com Джеф Безос, чието състояние се оценява на 131 млрд. долара. Според проучването на Ослунд обаче, богатаството на Путин може и да надхвърля значително това на Безос.

За разлика от Тръмп, който може публично парадира с богатството си, или с предполагаемото си богатство, Путин трябва да бъде сдържан за огромното си състояние.

Това е така, защото то е натрупано незаконно чрез присвояването на средства и ресурси от руски компании, според Ослунд, който публикува в резюме откритията си в блога на Атлантическия съвет.

“Естествено, Путин и неговите приближени не могат да се насладят на богатството. Тук става въпрос за власт,” пише икономистът в сайта на Атлантическия съвет. “Ако не са най-богатите, те се страхуват, че ще изгубят влиянието си.”

Официално Путин твърди, че финансовото му състояние е скромно в най-добрия случай, според документи, публикувани от Quartz. В данъчните си декларации той посочва, че се издържа от заплатата си като президент, която е в размер на около 135 000 долара годишно, както и от военна пенсия и някои малки инвестиции.