Най-богатият индиец Мукеш Амбани успя да се изкачаи до челната десетка в класацията на най-богатите хора в света на сп. Forbes.

Амбани вече е деветият най-богат човек на планетата, като прогресира с четири места в подреждането от март насам, когато изданието публикува годишната си класация на милиардерите.

Основателят на Amazon Джеф Безос запазва челната си позиция с лично състояние, оценявано на 110.8 млрд. долара, следван от съоснователя на Мicrosoft Бил Гейтс със 106.5 млрд. долара.

Богатството на Амбани в момента възлиза на 60.4 млрд. долара, в сравнение с 50 млрд. долара през март.

Амбани е председател на индийския бизнес конгломерат Reliance Industres, а цената на акциите на неговата компания скача с 24% от 8 февруари насам, когато е взета стойността им за изготвяне на годишната класация на милиардерите.

Миналата седмица Reliance се превърна в най-скъпата компания в Индия, след като цената на акциите достигна 1 581.25 рупии (22.03 долара), което й определи пазарна капитализация от близо 140 млрд. долара.

Акциите поскъпнаха още повече след това и в понеделник затвориха на цена от 1 586.90 рупии (22.11 долара) за брой.

Пет луксозни придобивки на най-богатия човек в АзияОбщо 600 души персонал се грижат за удобството на семейство Амбани в дома им за 2 млрд. долара

През третото тримесечие на 2019 г. Reliance обяви огромни задължения в размер на 41.2 млрд. долара, но Амбани е казвал, че целта на компанията е да няма нетни дългове до края на следващата финансова година през март 2021 г.

Според говорител на компанията тя разполага с кеш и кешови еквиваленти в размер на 19 млрд. долара, както и с годишни парични потоци в размер на 13 млрд. долара, които нарастват с между 8 и 10% всяка година.

Амбани също така търси стратегически партньори, които да инвестират в Reliance.

През август компанията обяви, че ще продаде 20-процентен дял на Saudi Aramco за около 15 млрд. долара, като средствата ще бъдат използвани за покриването на част от задълженията на Reliance.

Преди сделката с Aramco от Reliance обявиха, че ще придобият 51% дял в смесено дружество с петролния гигант BP.

Миналия месец пък се появи информация, че Reliance води преговори с индийската Times Group за продажба на своите медийни активи, въпреки че от компанията отрекоха да се водят такива преговори. Преди това пък имаше новина, че японската Sony Corp. иска да закупи дял в телевизионната мрежа на Reliance.

Амбани разтърси супер конкурентната телекомуникационна индустрия в Индия, като сложи началото на ценова война през 2016 г. с пускането на 4G услугата Jio, което доведе до консолидация в сектора.