Краткото време между наградите БАФТА и Оскарите тази година означава, че Хоакин Финикс ще разполага с време точно колко да даде на химическо чистене своя смокинг, който той заяви, че ще носи през целия сезон на филмовите награди.

Тазгодишната церемония по връчването на Оскарите, която ще се проведе в неделя (понеделник българско време), беше изтеглена по-рано от обикновеното, в опит да се избегне спад в рейтинга.

Поредицата от други награди през последните няколко месеца се смята, че оказва влияние върху интереса към Оскарите, които слагат край на сезона на филмовите награди, пише BBC.

Вижте няколко интересни факта, свързани с тазгодишната церемония по връчването на Оскарите.

1. Скарлет Йохансон се присъедини към един доста ексклузивен клуб.

Тя е едва 12-ият човек с две номинации за актьорско майсторство в една и съща година.

Йохансон е номинирана в категориите за най-добра главна женска роля и най-добра поддържаща женска роля за участието си в „Брачна история“ и „Джоджо Заека“, респективно.

Част от останалите 11 души, номинирани в две различни категории за актьорско майсторство, са Сигорни Уийвър (1989 г.), Ал Пачино (1993), Ема Томпсън (1994), Джейми Фокс (2005) и Кейт Бланшет (2008).

Никой обаче не е печелил и двете категории едновременно.

2. За последно преди 15 години един и същи филм получава наградата за най-добра главна женска роля и за най-добър филм.

За последно това се случва през 2004 г. с Хилари Суонк и „Момиче за милиони“. Това е малко вероятно да се промени тази година.

Рене Зелуегър е фаворит за спечелването на наградата за най-добра главна женска роля за „Джуди“, който обаче не е номиниран за най-добър филм.

3. Синтия Ериво може да постигне забележителен успех

Ако звездата от филма „Хариет“ спечели Оскар, тя ще прибави наградата към своите награди Еми, Грами и Тони и ще стане най-младия носител и на четирите приза.

33-годишната Ериво може да отнеме рекорда от настоящия му притежател Робърт Лопес, който записа този подвиг през 2018 г. - на 39-годишна възраст.

Ериво има две възможности, тъй като е номинирана за най-добра главна женска роля и за най-добра песен.

4. Ако Сам Мендес спечели наградата за най-добър режисьор, това ще бъде най-голямото разстояние във времето между две награди на един и същи режисьор в историята на Оскарите.

Мендес печели първата си награда за „Американски прелести“ през 2000 г., но може да триумфира отново през 2020 г. с успешния си филм за Първата световна война „1917“.

Засега тази чест принадлежи на Били Уайлдър, който печели два Оскара с 15 години разлика (през 1945 и 1960 г.).

5. В категорията за най-добър филм има една двойка, която се конкурира.

Режисьорите Грета Гъруиг и Ноа Баумбах, които са заедно от 2011 г. и имат дете, ще се борят помежду си за наградата.

Номинациите на Гъруиг за „Малки жени“ и на Баумбах за „Брачна история“ ги превръщат в първата двойка режисьори, която се бори за една и съща награда в тази категория. В двата им филма пък играе Лора Дърн, която е номинирана за най-добра женска поддържаща роля.

6. Шансовете на „Малки жени“ и „Брачна история“ обаче не са особено големи.

Това отчасти е така, защото е необичайно една лента да спечели наградата за най-добър филм без номинация за най-добър режисьор, а нито Гъруиг, нито Баумбах са номинирани в тази категория. Не е невъзможно обаче.

Миналата година „Зелената книга“ спечели без номинация за най-добър директор на Питър Фарели. Преди това, през 2013 г., Арго направи същото без номинация за режисьора Бен Афлек.

На 103 години си отиде един от най-обичаните актьориСветът загуби един от най-обичаните актьори

7. Играта на играчките 4 може да подобри рекорда на Оскарите, който беше поставен с Играта на играчките 3.

Наградата за най-добър анимиран филм беше въведена през 2001 г. и оттогава само едно продължение на поредица е печелило и това е Играта на играчките 3.

Така че победа за Играта на играчките 4 би направило филма не само едва второто продължение, което печели най-добър анимиран филм, но и второто от една и съща поредица с награда.

8. „Паразит“ вече счупи рекорд и може да счупи още един, ако спечели.

Това е първият корейски филм, който получава награда за най-добър филм, и едва шестият филм, който е номиниран едновременно за най-добър филм и най-добър международен филм.

9. Джонатан Прайс внася нотка на реалност в категорията за най-добра главна мъжка роля.

Звездата от „Двамата папи“ е единственият в категорията, който играе реален човек – папа Франциск. Другите номинирани, в лицето на Леонардо ди Каприо, Антонио Бандерас, Адам Драйвър и Хоакин Финикс, пресъздават измислени герои.

Категорията за най-добра главна женска отразява доста повече реалността – Рене Зелуегър играе Джуди Гарланд, Синтия Ериво играе Хариет Тъбман, а Чарлийз Терон пресъздава образа на телевизионната водеща Мегън Кели.

10. Списанията са благодатна почва за филмови идеи.

Два от номинираните тази година филми се базират на по една-единствена статия в списание. „Хубав ден в квартала“, с участието на Том Ханкс, е вдъхновен от публикация от 1998 г. в Esquire. „Да свалиш Уолстрийт“ пък се базира на журналистическо разследване от 2015 г. на списание New York.

Въпреки че и двата филма получиха номинации по време на сезона на филмовите награди, в това число и за Златен глобус, за съжаление, само „Хубав ден в квартала“ влезе в полезрението на Оскарите. Така Дженифър Лопес ще трябва да разчита на друг филм в бъдеще, за да получи първата си номинация за наградата.

11. Средната възраст на номинираните за най-добра поддържаща мъжка роля е 71 години.

Тя е значително по-висока от средната възраст на всички предишни победители в категорията, която е 49 г. Тази година 56-годишният Брад Пит е най-младият номиниран, а останалите кандидати за наградата са Том Ханк (63 г.), Джо Пеши (76 г.), Ал Пачино (79 г.) и Антъни Хопкинс (82 г).

12. „Бърдмен“ може да послужи като отправна точка за „1917“.

Експертите по наградите Оскар всяка година следят отблизо категорията за най-добър монтаж, защото между номинацията в тази категория и спечелването на наградата за най-добър филма има силна връзка.

От 1980 г. насам само един филм е печелил голямата награда без да е номиниран в категорията за най-добър монтаж и това е „Бърдмен“ през 2014 г.

13. Форд срещу Ферари е първият филм за моторни спортове, който е номиниран в категорията за най-добър филм.

Това може да не звучи особено интересно, но има изненадващо голям брой филми за автомобилни състезание, които са били пропускани в миналото, като „С пълна газ“, „Голямата награда“ и „Дни на грохот“. Форд срещу Ферари е номиниран, но е малко вероятно да спечели.

14. Тази година Netflix удвоява шансовете си да спечели награда за най-добър филм.

През миналата година стрийминг услугата вложи всичките си надежди (и пари) в „Рома“, но в крайна сметка, наградата отиде при „Зелената книга“. Тази година Netflix пусна доста повече филми, които се надява да спечелят награди, като „Кралят“, „Името ми е Доломит“, „Двамата папи“ и „Пералнята“.

Два други филма на Netflix oбаче – „Ирландецът“ и „Брачна история“, са номинирани за най-добър филм.

Вероятно Академията още не е готова да позволи на стрийминг услуга да спечели наградата за най-добър филм. Ако обаче Netflix има някакви шансове, вероятно това ще е с режисирания от Мартин Скорсезе „Ирландецът“, в който участват Робърт де Ниро, Ал Пачино и Джо Пеши.

15. Нито един от двата фаворита за най-добър филм няма номинации в категориите за актьорско майсторство.

При „Паразит“ това може би е обяснимо донякъде, защото играта на нито един от участниците в него не може да бъде отличена повече от тази на останалите. Отсъствието на „1917“ от категориите за актьорско майсторство обаче е по-изненадващо предвид факта, че Джордж Маккей играе през целия филм.

16. Номинацията на композитора Даян Уорън за песента I'm Standing With You от филма Breakthrough е нейната 11-а номинация за Оскар.

Част от другите й номинации са за How Do I Live на ЛиАн Раймс (от Въздушен конвой), I Don't Want to Miss a Thing на Аеросмит (от Армагедон) и There You'll Be на Фейт Хил (от Пърл Харбър). Въпреки множеството си номинации обаче, тя все още не е печелила наградата.

Елтън Джон също е номиниран в категорията през тази година, като това става 25 години, след като печели с Can You Feel The Love Tonight? от „Цар Лъв“.

17. Джуди Гарланд никога не е печелила Оскар, но се предполагаше, че трябва да спечели.

Всички очакваха тя да спечели с филма „Роди се звезда“ от 1954 г., като дори в болничната й стая (след като тя точно бе родила) имаше разположени камери, които да заснемат речта й.

Вместо това обаче печели Грейс Кели с „Провинциалистката“, което е едно от най-големите разочарования в историята на Оскарите. Операторите набързо прибират техниката, разположена около Гарланд, и си тръгват.

Така че ако Рене Зелуегър спечели за най-добра женска роля, това поне индиректно ще бъде някакво признание за Гарланд от страна на Академията, повече от пет десетилетия след смъртта й.