Идеите в политическата и културната сфера в наши дни имат много по-кратка продължителност на живот, отколкото преди появата на интернет.

Те просто нямат време да се развият, преди всички да се уморят от тях и да са готови да продължат напред.

Това прави наистина трудно да се разработят определящи десетилетия стилове, мода и идеологии, в сравнение с предишни десетилетия. Но не означава, че не сме имали запомнящи се моменти и интересни личности, за които да говорим.

Вижте исторически моменти от периода след 2010 г., които ще слязат в учебниците по история. Те ще ви помогнат да осъзнаете, че изминалата декада не е толкова скучна, както предполагат някои носталгични фенове на миналото.

Стриймингът убити видеотеките

2014 г. бележи последната година за много вериги видеотеки, включително легендарните Blockbuster. Видео гигантът обяви фалит и затвори почти всички свои обекти, тъй като продажбите на DVD паднаха.

Netflix въведе нов начин за консумация на съдържанието: стрийминг. Това даде началото на нова ера и завинаги промени индустрията на забавленията.

Арабската пролет

Причините за Арабската пролет бяха много и дългогодишни. От десетилетия арабското население се сблъсква с репресии срещу свободата на словото, нарушения на човешките права, икономически лошо управление, корупция и политическо несъгласие.

Справедливостта и човешкото достойнство не са приоритет в повечето държави. Всичко това породи поредица от антиправителствени протести, въстания и въоръжени бунтове, които се разпространиха в голяма част от ислямския свят в началото на 2010 г.

Почти десетилетие по-късно все още има конфликти в много страни в Близкия изток. Анализаторите ги наричат ​​Арабската зима.

Полет 370 на Malaysia Airlines

Когато пътническият самолет на Malaysia Airlines изчезна без следа в началото на 2014 г., съдбата на самолета и неговите 239 пътници и екипаж се превърна в една от най-големите авиационни мистерии в историята.

Липсващият самолет привлече вниманието на милиони по целия свят, задейства многонационално търсене и изобилие от конспиративни теории. Години наред полетът остава неразгадана загадка, а бившият министър-председател на Малайзия Наджиб Разак заяви, че той е завършил някъде в Индийския океан.

„Златен век“ на телевизията

Някои могат да смятат, че първият Златен век на телевизията е настъпил през 50-те години. Други могат да твърдят, че всичко е започнало през 90-те години с телевизионни сериали, като Приятели и Досиетата Х.

Но според данните 2010-те безспорно са истинският Златен век на телевизията. Потребителите смениха кабелната за по-евтини онлайн стрийминг услуги, като Hulu, Netflix и Amazon Video, които дори започнаха да произвеждат собствени програми.

Еднополови бракове

Социалните нагласи се промениха и гей общността постигна значителен напредък в търсене на правата си през десетилетието, особено на Запад и в части от Азия и Африка.

По-конкретно, еднополовият брак беше законно осъществен и признат в няколко държави през десетилетието, включително Австралия, Бразилия, Канада, Франция, Германия, Мексико, Обединеното кралство и САЩ (всички петдесет щата).

Майкъл Фелпс се превърна в най-награждавания олимпиец в историята

През 2010 г. видяхме много страхотни спортисти, които претендират за статута „Най-велик на всички времена“ в своите спортове. Лионел Меси и Кристиано Роналдо във футбола, Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович в тениса, ЛеБрон Джеймс и Коби Брайънт в баскетбола, Том Брейди чупи много индивидуални и отборни рекорди в NFL ... Списъкът продължава.

Но никой от тях не успя да счупи рекорда за най-награждаван олимпиец. Това направи Майкъл Фелпс, след като спечели 13-ата си индивидуална олимпийска титла на Летните олимпийски игри 2012 г. Правейки това, той счупи рекорд, държан от древногръцки спортист на име Леонидас от Родос.

Майкъл Фелпс спечели общо 28 олимпийски медала, като 23 от тях са златни. Той буквално изпреварва няколко нации в списъка с медали за всички времена.

Първата в историята снимка на черна дупка

Годината, която току-що приключи (2019 г.), бележи поредната първа за човечеството. На 10 април светът получи нещо безпрецедентно: първото в историята изображение на черна дупка.

Конкретно изображението заснема Супермасивната черна дупка (SMBH) в центъра на M87 - свръхгигантска елиптична галактика в съзвездието Дева. Това постижение е свързано с дългогодишна упорита работа на астрономи, обсерватории и научни институции от цял ​​свят.

Земетресението и цунамито в Тохоку

Земетресението в Тохоку от 2011 г. определено е едно от тези, които ще останат в учебниците по история, но за съжаление, не по добра причина.

Това е най-силното земетресение, регистрирано някога в Япония, и четвъртото най-мощно земетресение в света от началото на модерното водене на статистики през 1900 г. Земетресението предизвика мощни вълни цунами, които достигаха височина от 40.5 метра.

Жителите на Сендай имаха само осем до десет минути да реагират. Смята се, че повече от 19 000 души са загубили живота си по време на най-катастрофалното природно бедствие на 21 век.

Пожари в тропическите гори на Амазонка

Облаци дим задушиха градовете в Бразилия, когато части от Амазонка изгаряха с невероятна скорост. За няколко седмици през август 2019 г. погледите на света бяха насочени към Бразилия и действията на нейното правителство.

Смята се, че над 906 хиляди хектара гора в биома на Амазонка са изгубени при пожари само за няколко седмици. В допълнение към влиянието върху глобалния климат, пожарите създадоха опасения за потенциални въздействия върху биологичното разнообразие на Амазонка и заплахи за коренните племена, които живеят в региона.

Империята на Тръмп

Процедурата по отстраняването на Доналд Тръмп - 45-ия президент на Съединените щати, навлезе в ключова фаза на 18 декември 2019 г. Импийчмънтът се базираше на обвинения в злоупотреба с власт и възпрепятстване на Конгреса.

В началото на февруари президентът на САЩ беше оправдан от Сената в процеса по опита за отстраняването му.