Когато търсим бижута, рядко се замисляме върху факта, че може да купуваме фалшификат.

В края на краищата, ние пазаруваме в лицензирани магазини, в които търговците ни обясняват всичко. Но понякога дори те не знаят какво всъщност продават.

Бижутата изискват внимателно оглеждане от страна на купувача, като е важно да знаете поне някои основни неща за скъпоценните камъни и благородните метали. В противен случай има вероятност да се сдобиете с фалшификат.

Bright Side дава съвети как да избегнете измамата в магазините за бижута без помощта на експерт.

Златото е по-плътно от повечето други метали. Ако бижу ви изглежда твърде леко за размера си, най-вероятно е кухо

Ако златно бижу ви се струва твърде леко за размерите си, вероятно е кухо. Ако става дума за сватбена халка и се има предвид факта, че обикновено те се носят дълго време, това е много сериозен недостатък, който не може да бъде коригиран. Такива пръстени се деформират много лесно, размерът им не може да бъде увеличен или намален. Но те са много популярни, защото са евтини.

Ако търсите скъпоценен камък с определен цвят, ще ви бъдат представени най-скъпите опции

Както при всеки друг бизнес, асистентите по продажби искат да убедят купувача да похарчи възможно най-много пари. Например, те предлагат най-скъпите опции и не споменават бюджетните алтернативи. Ако искате да купите син скъпоценен камък, вероятно ще ви покажат много скъпи сапфири.

Кралските особи винаги са предпочитали синия цвят, поради което сапфирът се е превърнал в елитен скъпоценен камък, често носещ името „кралско синьо“. И затова бижутата с него са по-скъпи. Трябва обаче да знаете, че не само сапфирите са сини, но и шпинел, танзанит и турмалин, които са много по-евтини алтернативи.

Не купувайте бижу, което не можете да проверите

Почти 100% ви очаква неприятна изненада.

Не се доверявайте на продавач, който ви моли да погледнете диаманта на слънчева светлина

Това е най-старият трик. Осветлението в бижутерийните магазини и слънчевата светлина винаги играят в полза на продавача. Благодарение на тях всяко бижу изглежда добре, така че дори лош камък ще блесне.

За да може диамантът да блести на слънце, достатъчно е да го почистите. Затова не бива да се доверявате на бижутер, който предлага да отидете до прозореца или навън, за да видите „как наистина изглежда камъкът“.

Когато избирате перли, имайте предвид, че те не трябва да са идеално кръгли

Кръглите перли се считат за най-ценни и не се срещат често в бижутерийните магазини. Много е лесно да проверите дали една перла е истинска: просто я разтъркайте върху друга перла. Имитациите се плъзгат една срещу друга, докато култивираните перли са по-груби поради слоевете седеф. Обърнете внимание и на дупките. В истинските перли те са много малки, докато в имитациите - големи.

При избора на бижута, украсени с перли, температурата играе важна роля. Истинските перли са студени на пипане и се затоплят от топлината на тялото след секунди. Фалшивите пластмасови перли са със стайна температура и не са хладни на пипане. Фалшивите перли обаче могат да бъдат направени и от стъкло, което да е студено на допир, като отнема повече време да абсорбират телесната топлина.

Ако асистент по продажбите ви каже, че истинският кехлибар не мирише, не му вярвайте

Можете да проверите дали кехлибарът е истински, само като го помиришете. Естественият кехлибар има специфична миризма. След нагряване от него се разнася аромат на изгаряща смола. Фалшивият кехлибар често мирише на изгоряла пластмаса.

Можете да проверите дали кехлибарът е истински и като добавите 1/4 чаша сол към 2 чаши топла вода и разбърквате, докато солта се разтвори. След това трябва да поставите кехлибара в разтвора. Ако плува, е истински. Този експеримент обаче не е прилогим, ако бижуто е изработено и от метал, тъй като той потъва.

Когато истинското злато влиза в пряк контакт с кожата ви, няма да я оцвети

Достатъчно е само да държите златното бижу между пръстите си за няколко минути. Потта на ръцете или ще реагира с метала и ще оцвети кожата, или няма. Ако е фалшиво, кожата ще стане черна, синя или зелена. Не трябва обаче да пробвате този трик с кожа, върху която има фон дьо тен, тъй като златото ще го оцвети в черно.

Германският град, който лежи върху 72 000 тона диаманти Още един повод да посетите Бавария

Дъхнете върху диаманта

Ако той се замъгли за няколко секунди, значи е фалшив. Истинският диамант не реагира на топлия дъх, защото кондензът не залепва по повърхността му. Диамантите могат да бъдат тествани и с вода. Те имат висока плътност, така че истинските ще потънат. Ако изплуват, това е фалшификат.

Фалшивото сребро няма да разтопи леда, за разлика от истинското

Трябва да вземете 2 кубчета лед. Поставете единото от тях в метален съд, а другото върху сребро. Ако ледът върху бижутата се топи по-бързо, значи то е истинско. Ако и двете се топят с една и съща скорост, то е фалшификат.

Точно както при кехлибара, можете да проверите дали среброто е истинско, просто като го помиришете. Истинското сребро няма специфична миризма. Бижутата, които миришат на развалено яйце, не са сребърни, а направени от мед или цинк.