Жител на Камбоджа е уловил в река Меконг най-голямата регистрирана сладководна риба в света - гигантски скат, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на местни и американски учени.

Дължината на уловения преди повече от седмица скат е била почти 4 метра от муцуната до опашката, а теглото му - малко под 300 килограма, се посочва в изявление на "Чудесата на Меконг" (Wonders of the Mekong), съвместен изследователски проект на Камбоджа и САЩ.

Предишният рекорд за сладководна риба беше 293-килограмов гигантски сом от Меконг, открит в Тайланд през 2005 г.

Скатът е уловен от местен рибар в североизточната част на Камбоджа. Мъжът се е свързал с екип от учени от проекта "Чудесата на Меконг", който популяризира работата си по опазване на околната среда в общностите по поречието на реката, съобщи БТА.

Учените пристигат няколко часа след обаждането в полунощ на рибаря с новината и остават изумени от видяното.


"Когато видиш риба с такъв размер, особено в прясна вода, е трудно да го проумееш, затова мисля, че целият ни екип беше зашеметен", каза ръководителят на "Чудесата на Меконг" Зеб Хоган в онлайн интервю от университета на Невада в Рино.

Галапагос и Коста Рика създават подводна „океанска магистрала“През януари президентът на Еквадор Гилермо Ласо подписа указ за създаването на новия морски резерват на Галапагос, наречен Hermandad

Като сладководни риби се определят тези, които прекарват целия си живот в прясна вода, за разлика от гигантски морски видове като червения тон и марлина, или риби, мигриращи между прясна и солена вода като огромната моруна.

Според Хоган уловът на ската не касае само поставянето на нов рекорд. "Фактът, че риба все още може да стане толкова голяма, е обнадеждаващ знак за река Меконг", каза той, отбелязвайки, че водният път е изправен пред множество екологични предизвикателства.

Река Меконг тече през Китай, Мианма, Лаос, Тайланд, Камбоджа и Виетнам. Тя е дом на няколко вида гигантски сладководни риби, но натискът върху околната среда се увеличава. Учените се опасяват, че мащабната програма за изграждане на язовирни стени през последните години може да повлияе неблагоприятно върху местата за хвърляне на хайвер.

"Големите риби в световен мащаб са застрашени. Те са ценни видове. Необходимо им е много време, преди да достигнат зрялост. Така че, ако бъдат уловени, преди да са я достигнали, те нямат шанс да се размножат", обяснява Хоган. "Много от тези големи риби са мигриращи, така че се нуждаят от големи площи, за да оцелеят. Заплаха за тях са фрагментирането на местообитанията им от язовири, прекомерния риболов. Около 70 процента от гигантските сладководни риби в световен мащаб са застрашени от изчезване, както и всички видове от Меконг", допълва той.

Колко е висок най-високият жираф в света?Мъжки жираф - с неговите 548 см, беше обявен за най-високия жив екземпляр от вида в света

Екипът от учени, който е пристигнал на мястото, е поставил проследяващо устройство близо до опашката на внушителната риба, преди да я пусне на свобода. Устройството ще изпраща информация през следващата година, предоставяйки безпрецедентни данни за поведението на гигантския скат в Камбоджа.

"За гигантските скатове се знае много малко. Името им, дори научното им наименование, се е променяло няколко пъти през последните 20 години. Тези риби се срещат в Югоизточна Азия, но почти нямаме информация за тях. Не знаем историята на живота им, не познаваме екологията им, нито миграционните им модели", отбелязва Зеб Хоган.

Изследователите казват, че това е четвъртият гигантски скат, регистриран в същия район през последните два месеца, като всички екземпляри са били женски. Според учените мястото може да е "гореща точка" за хвърляне на хайвера.

Местните жители са нарекли ската "Борами" или "пълнолуние" заради кръглата му форма и заради това, че Луната се е виждала на хоризонта, когато е рибата е била освободена. В допълнение към честта да улови рекордьор, щастливият рибар е компенсиран по пазарни цени, което означава, че е получил заплащане от около 600 долара.