Те може да са на противоположните краища на света, но Хонког, Сидни и Ванкувър имат едно общо нещо помежду си. Те са трите най-скъпи жилищни пазари в света, според 13-ото ежегодно изследване на достъпността на жилищата на консултантската компания Demographia, цитирано от CNN.

Хонког оглавява класацията в последните седем години, откакто за първи път се появява в нея. Наемът на апартаменти, по-малки от 9 кв. м, в азиатския град може да достигне 385 долара.

„Хонконг е малък остров с население от седем милиона души..., а имате 1.5 млрд. души от другата страна на границата (в Континентален Китай), които искат да инвестират“, казва Марк Елиът от International Residential Property Services.

„Правителството отпуска все повече земя, но...ще трябва да бъде по-креативно в осигуряването на място за живеене на достъпна цена, за да запази сегашното равнище на пазара“, допълва той.

Как се осъществява изследването

Demographia изчислява коефициента на жилищните пазари, като разделя средната цена на жилището на брутния средногодишен доход на домакинствата. Методът е препоръчан от Световната банка и ООН.

Например, ако средната цена на жилище в Лондон е 440 000 паунда, а средният доход на домакинство е 51 800 паунда, коефициентът на жилищния пазар ще е 8.5.

Изследвани са общо 406 градски жилищни пазара в девет държави – Австралия, Канада, Хонконг, Ирландия, Япония, Нова Зеландия, Сингапур, Великобритания и САЩ. Използвани са данни за третото тримесечие на 2016 г.

Хонконг е с коефициент 18.1 - понижение спрямо рекордните 19 пункта миналата година. Сидни е на второ място с 12.2 (без промяна спрямо година по-рано), а Ванкувър заема третото място с 11.8. Другите пазари в топ десет са Оукланд в Нова Зеландия, Сан Хосе в САЩ, Мелбърн в Австралия, Хонолулу в Хавай, Лос Анджелис в САЩ, Сан Франциско в САЩ и Борнмът и Дорсет във Великобритания с 8.9.

Класацията по държави отново се оглавява от Хонконг с 18.1 пункта - три пъти повече от Нова Зеландия, която заема второто място с 5.9. Австралия е третата най-скъпа държава за закупуване на жилище с 5.5 пункта.

Цените в страната са се повишили драстично от 80-те години на миналия век, когато, по изчисления на Demographia, всички градове, с изключение на Сидни, са имали достъпно равнище на цените на жилищата.

Тази година обаче 47 от общо 54 пазара в Австралия, включени в допитването, са определени като „сериозно недостъпни“ или „изключително недостъпни“.

В същото време САЩ отново се оказват най-достъпният голям пазар на жилища, като в последните четири години. Най-евтините места за живот в САЩ са Расийн в щата Уисконсин и Бей сити в щата Мичигант, съответно с 1.8 и 1.9 пункта.

В десетката попадат още Декейтър в щата Илинойс, Елмира в щата Ню Йорк, Източен Страутсберг в щата Пенсилвания, Карата в Австралия, Лима в щата Охайо, Монктън в Канада, Пеория в щата Илинойс и Рокфорд в щата Илинойс.

Япония и Великобритания са втората и третата най-достъпни държави за жилища в света с рейтинг от съответно 4.1 и 4.5 пункта.

Снимки: Pixabay.com