Вярвате ли във вълшебства? За първи път от близо десет години Джоан Роулинг оглави класацията на списание Forbes на най-високоплатените писатели в света, като измести от върха изключително продуктивния Джеймс Патерсън.

Почитателите на писаното на хартия (или дигитално) слово ще са щастливи да разберат, че макар петима писатели в класацията да имат романи, превърнати във филми миналата година, те са спечелили голямата част от състоянието си благодарение на книгите си. Общо писателите в топ 11 са продали близо 30 милиона копия в САЩ в последните 12 месеца и са заработили 312.5 млн. долара преди облагането с данъци.

Авторът на „Игра на тронове“ Джордж Р. Р. Мартин и авторът на „Вината в нашите звезди“ Джон Грийн са големите отсъстващи от топ десет. Те обаче вероятно скоро ще се завърнат. Мартин работи по четири предистории на „Игра на тронове“, а Грийн се готви да издаде през октомври Turtles All the Way Down, първата му книга от пет години насам.

Последната филмова адаптация по книга на Дан Браун беше пълен провал, но миналата година авторът на „Шифърът на Леонардо“ е удвоил печалбите си спрямо същия период 12 месеца по-рано благодарение на осемцифровия аванс, който е получил за предстоящия си роман Origin. Преди това романът на Браун „Ад“, в който Робърт Лангдън отново е главен герой, се превърна в бестселър през 2013 г. и донесе 1.7 млн. долара само от приходи от продажби, сочат данни на издателство Penguin Random House.

Британската писателка Паула Хоукинс, автор на психологическия трилър „Момичето от влака“ дебютира в класацията на най-доходоносните писатели на Forbes. Тя е продала 2.2 милиона копия от романа си в САЩ в последните 12 месеца, повече от всяка друга жена писател с изключение на неуморимата Джоан Роулинг. Филмовата версия на „Момичето от влака“ донесе приходи от 173 млн. долара миналата година. Компанията на Стивън Спилбърг Amblin Partners придоби правата за втория роман на Хоукинс „Във водата“.

Близо половината от най-високоплатените писатели в света са жени. Тази година Вероника Рот, авторка на трилогията „Дивергенти“ излезе от класацията, но пет други жени заеха местата си в престижния списък. Макар че Роулинг не е най-богатият писател в класацията. Патерсън държи титлата с нетна печалба от 700 млн. долара, докато тя е натрупала астрономическите 650 млн. долара благодарение на Boy Who Lived. В последните 12 месеца обаче Роулинг е заработила 95 млн. долара. Очаква се състоянието на Роулинг са намалее, тъй като тя няма да издава нова книга за Хари Потър догодина.

Само времето ще покаже кой ще оглави класацията догодина. Много е вероятно това да е Патерсън и това ще бъде десета титла за него в 20-годишната история на подреждането на Forbes. Писателят споделя, че тайната на успеха му е в постоянството. „Чист късмет е да откриеш нещо, което обичаш да правиш и е истинско чудо, ако някой ти плаща да го правиш. Това се случи с мен, откакто станах на 20 години. Първата ми книга беше отхвърлена от 31 издателства, но продължих да упорствам“, сподели 70-годишният Патерсън пред Forbes.

Топ десет на най-богатите писатели в света:

10. Рик Риърдън – 11 млн. долара

10. Даниел Стийл – 11 млн. долара

9. Е. Л. Джеймс – 11.5 млн. долара

8. Паула Хоукинс – 13 млн. долара

6. Нора Робъртс – 14 млн. долара

6. Джон Гришъм – 14 млн. долара

5. Стивън Кинг – 15 млн. долара

4. Дан Браун – 20 млн. долара

3. Джеф Кини – 21 млн. долара

2. Джеймс Патерсън – 87 млн. долара

1. Джоан Роулинг – 95 млн. долара