Светът става все по-зависим от цифровия софтуер и живота онлайн изобщо. Софтуерът е необходим във всяка сфера на живота. С възхода на криптовалутите, социалните медии и платформите за онлайн пазаруване, разработката на софтуер се превърна в абсолютна необходимост.

Стартиращите компании за електронна търговия през 2021 г. са натрупали печалба от близо 114 милиарда щатски долара. Ето кои са шестимата най-богати разработчици на софтуер в света.

Илон Мъск - богатство 254 милиарда долара

Мъск е роден в Южна Африка през 1971 г., а бързото изкачване към сегашната му водеща позиция в сферата на технологичния бизнес започва заедно с някои от най-големите имена в тази сфера като Джеф Безос и Патрик Колисън. Успехът му започва през 1995 г., когато учредява фирма, заедно с брат си Кимбал Мъск. Те предлагат онлайн софтуер за градски справочник на вестници, който е програмиран самия Илон.

Джеф Безос - богатство 165 милиарда долара

Друг гигант, чието име постоянно присъства в класациите на богати и известни милиардери. Подобно на Илон Мъск, той поема технологичния бум от 90-те години на XX-ти век и основава лидера в електронната търговия Amazon през 1994 г. С покачването на продажбите на дребно, които скачат до небето, особено по време на пандемията Covid-19, Amazon се превърна истински лидер.

Бил Гейтс - богатство 118 милиарда долара

Името Бил Гейтс вече десетилетия наред е синоним на богатство, власт и статут. Според Celebrity Net Worth, нетната стойност на богатството му в момента е 118 млрд. долара. Това му отрежда позицията на най-богатия човек в света през голяма част от последните две десетилетия, пише The Richest. Финансовият му успех се дължи на съоснованата от него Microsoft, която е най-голямата софтуерна компания в света. Като главен софтуерен архитект на Microsoft, Гейтс стои зад множество персонални компютри, потребителска електроника, приложения и игрални конзоли като Xbox.


Лари Пейдж - богатство 106 милиарда долара

Лари Пейдж е един от най-младите милиардери в света - само на 49 години, с богатство от 106 милиарда долара. Пейдж е един от съоснователите на най-популярната онлайн търсачка в света - Google. Той заема поста изпълнителен директор на компанията през 2001 г., и отново между 2011 и 2019. Google придобива Android и YouTube през 2005 и 2006 г., респективно, а през 2015 г. е основана компанията майка на Google - Alphabet.


Сергей Брин - богатство 102 милиарда долара

Брин е роден в Москва, но се мести със семейството си в САЩ през 1979 г., когато е на 6 г. Съдбата го среща със съоснователя на Google, Лари Пейдж и това променя завинаги живота му. Двамата се срещат в Станфордския университет през 1998 г., докато изучават компютърни науки. Заедно основават Google през 2004 г., както и новата им обща компания Alphabet през 2015 г. Брин се оттегли като президент на Alphabet през 2019 г., но остава акционер в компанията със 6-проценте дял, който се оценява на 87.3 милиарда долара, припомня Forbes.


Стив Балмър- богатство 99.3 милиарда долара

Балмър е сред милиардерите, които притежават баскетболни отбори. Той е собственик на отбора от НБА Лос Анджелис, Клипърс. Тази инвестиция, обаче, идва много по-късно в кариерата му - през 2014 г. Първата му рискова инвестиция е да се присъедини към екипа на Microsoft, което го прави 30-ият служител в технологичната компания . Той дори наследява Гейтс и заема поста главен изпълнителен директор в периода 2000 - 2014 г. Днес той притежава 99.3 милиарда долара и 4% дял от Microsoft.