През 2017 г. регионалният БВП на човек от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (СПС), варира от 31% от средния за Европейския съюз (ЕС) в Северозападния район в България до 626% във Вътрешен Лондон-Запад в Обединеното кралство.

На фиг. 1 е показано, че съществува значителна вариация както в рамките на ЕС, така и между отделните държави - членки на Общността. Тази информация е взета от данните, публикувани от Евростат - Статистическата служба на Европейския съюз.

За всяка държава стълбчето показва размаха между регионите с най-ниско и най-високо равнище.

Водещите региони според БВП на човек от населението през 2017 г. след Вътрешен Лондон-
Запад в Обединеното кралство (626% от средното) са: Великото херцогство Люксембург (253%), Южен в Ирландия (220%), Хамбург в Германия (202%), Брюксел в Белгия (196%), Източен и Среден в Ирландия (189%) и Прага в Чешката република (187%).

През 2017 г. двадесет и един региона са с БВП на човек от населението с 50% или повече спрямо средното равнище в ЕС-28: пет в Германия, по два в Ирландия, Австрия, Нидерландия и Обединеното кралство и по един в Белгия, Чешката република, Дания, Франция, Словакия, Полша и Швеция, както и във Великото херцогство Люксембург. Населението, живеещо в тези 21 региона, е 52.3 милиона души.

Във всяка държава - членка на Общността, където има повече от един регион на ниво NUTS2, най-високият БВП на човек от населението е в столичния регион с изключение на Берлин в Германия и Лацио в Италия.

След Северозападния район в България (31% от средното равнище) регионите с най-ниско икономическо равнище са Майот във Франция и Северният централен в България (по 34%) и друг регион в България - Южен централен (35%).

Сред 20-те региона с БВП на човек от населението под 50% спрямо средното равнище в ЕС-28 са пет в България, по четири в Гърция и Унгария, три в Полша, по два във Франция и Румъния. Населението в тези 20 региона е 22.9 милиона души.

Следва да се отбележи, че в някои региони стойностите на БВП на човек от населението биха могли значително да се влияят от потоците ежедневно мигрираща работна сила. Нетните миграционни потоци от ежедневно приходяща работна сила в тези региони увеличава продукцията до равнище, което не може да бъде достигнато от местното активно население в дадения регион. Съответният ефект се наблюдава и в регионите с ежедневно мигрираща извън тях работна сила.

Регионален БВП на човек от населението в ЕС-28 за 2017 г. в СПС