Да се присъедини човек към най-богатия 1% никога не е лесно, но това е особено трудно в Монако.

Трябва да разполагате най-малко с 8 млн. долара, за да се наредите сред най-богатите в средиземноморското княжество, в което гражданите обикновено не плащат подоходни данъци, сочи ново проучване на консултантската компания в сферата на имотите Knight Frank.

Следващият най-висок праг за влизане в клуба на най-богатите е в Швейцария и САЩ, където са необходими 5.1 млн. долара и 4.4 млн. долара, респективно, според доклада на Knight Frank.

В Сингапур, ако разполагате с 2.9 млн. долара, попадате сред най-богатия 1% от населението.

“Може ясно да видите влиянието на данъчната политика на върха на класацията,” казва Лиъм Бейли от Knight Frank. “След това имаме мащабите и дълбочината на щатския пазар.”

10 неща, които ни спират да станем богати и начини да ги поправимНегативите може да помагат

Резултатите от доклада показват как пандемията е увеличила неравенството между богатите и бедните държави. Прагът за влизане сред най-богатия 1% в Мексико е близо 400 пъти по-висок, в сравнение с Кения, която е класирана на последно място сред 30-те държави, разгледани от Knight Frank.

Според Световната банка 2 милиона души в африканската страна са изпаднали в бедност заради кризата с COVID-19. Междувременно, 500-те най-богати хора в света са увеличили състоянието си с 1.8 трлн. долара през миналата година, според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Челната десетка на класацията на страните с най-висок праг за влизане сред най-богатите се допълва от Нова Зеландия, Хонконг, Австралия, Ирландия, Франция и Германия.