Колко са частните инвестиции в космически проекти и изследвания?

2980
Колко са частните инвестиции в космически проекти и изследвания?

© Pixabay

Общият размер на частните инвестиции в т. нар. "космическа икономика" за последното десетилетие достига 177.7 милиарда долара.

Това показва изследване на инвестиционния фонд Space Capital, цитирано от Investopedia.

Тези капиталовложения обхващат над 1 300 компании от различни държави по света.

Огромният дял на космическите инвестиции обаче се пада на САЩ и Китай, които заедно генерират три четвърти от общия размер. Около половината от всички инвестиции са в американски компании, а 25% са в китайски.


Следват Сингапур (6%), Великобритания (4%), Индонезия (3%) и Индия (3%).

Общите инвестиции в космическа инфраструктура (площадки за изстрелване, сателити, логистика и т.н.) са в размер на 8.9 милиарда долара през 2020 г.

Най-големият дял обаче се пада на различните приложения, обслужващи космическата индустрия - навигация, системи за наблюдение, софтуер и т.н. Над 50% от инвестициите са именно в компании, занимаващи се с такива проекти.

В надпреварата за изследване на Космоса се включват все повече частни компании и предприемачи, като някои от най-известните имена са Илон Мъск с неговата компания SpaceX, Джеф Безос с Blue Origin и Ричард Брансън с Virgin Orbit.

Наскоро съоснователят на Salesforce Марк Бениоф обяви, че неговата компания Astra Space има намерение да стане публична, като целта е постигане на пазарна капитализация от 2.1 милиарда долара.

Супермаркет изпрати в Космоса пилешка хапка (видео)Британската верига супермаркети Iceland Foods Ltd. е изпратила в Космоса пилешки хапки на 13 октомври, за да отпразнува своята 50-годишнина

ARK Investment Management на Кейти Ууд пък планира създаването на борсово търгуван фонд, който да инвестира в компании, свързани с космически изследвания - ARK Space Exploration ETF.

Инвеститорите са оптимистично настроени за този сектор, тъй като цената за изпращането на апарати в орбита през последните години устойчиво се понижава. Освен това познанието за космоса се счита за една от сферите, в които се очакват най-значими научни постижения през следващите няколко десетилетия.

Според Morgan Stanley глобалната космическа индустрия ще генерира приходи от над 1 трилион долара през 2040 г., в сравнение с около 350 милиарда през 2020 г. Очакванията са, че над 50% от този ръст ще дойде от сателитите за осигуряване на глобален интернет достъп.

Българският бизнес

Подобни статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg