Най-грозната дума на годината в Германия е „народен изменник“ - Volksverraeter, реши панел от експерти, цитиран от ВВС.

Мнозина смятат, че думата има нацистки нотки и тя беше използвана в последно време от десни групи. Решението беше взето в рамките на конкурса Unwort des Jahres, който означава буквално „не-дума на годината“.

Той се провежда всяка година и избира дума, която е смятана за дискриминационна, провокаторска или антидемократична. В последно време членовете на германското антиислямско движение ПЕГИДА и крайнодясната „Алтернатива за Германия“ използваха Volksverraeter като обида.

Панелът от експерти - четирима лингвисти и един журналист, я нарича „реликва от диктатурата“. Конкурсът съществува от 1991 г. и първоначално се организира от спонсорираната от държавата организация Сдружение за немски език, но четири години по-късно става независим.

Председателят на журито Нина Яник заяви, че думата е била използвана твърде много от политиците, правейки невъзможен вида дискурс, който е от съществено значение за демокрацията. Тя често е била използвана като крайна обида за дискредитиране на мнението на конкретен човек.

Демонстранти скандираха думата срещу канцлера Ангела Меркел при посещението й в бежански център през август 2015 г. Думата, наред с други обиди, беше използвана и срещу министъра на икономиката и вицеканцлер Зигмар Габриел през август 2016 г.

Тогава той предизвика скандал, като показа среден пръст на скандиращите, които определи като „млади, агресивни, псуващи и склонни към насилие нацисти“.

Нацистите са използвали думата voelkisch (народен или национален), за да отделят германците от евреите и останалите, които наричат „нисша раса“. Лидерът на „Алтернатива за Германия“ Фрауке Петри беше критикувана неотдавна, след като заяви, че е грешно думата да се смята за расистка.

Сред предишните носители на „титлата“ най-грозна дума в немския език са „лъжлива преса“, „войни на бога“ и „етническо прочистване“. Всички германски граждани могат да правят номинации.

Сдружението за немски език организира и конкурса „Дума на годината“, който започва през 70-те години на миналия век. Изборът за 2016 г. беше постфактически и беше обявен през декември.

Германският сайт на Deutsche Welle съобщи тогава, че постфактически е избрана като препратка „както към политическата кампания на Доналд Тръмп, така и към глобалното нарастване на задвижваната от емоции, а не от факти политика“.

Снимки: Pixabay.com, Instagram