Милиардерът инвеститор Уорън Бъфет е известен със своя пестелив начин на живот и с това, че живее в същата скромна къща в Омаха, която купува през 50-те години на миналия век. Той кара най-обикновена американска кола (макар и Cadillac).

Покойният милиардер и основател на веригата магазини Wal-Mart също е живял комфортно, но без показните играчки, които без проблем е можел да си позволи. “Защо карам пикап?” пита той в своята автобиография. “В какво се предполага, че трябва да превозвам кучетата си, в Rolls-Royce ли?”

Има обаче разлика между това човек да е пестелив и да е скъперник.

Вижте 10 известни личности, подбрани пот CNN Money, които са прекрачили границата. Някои от тях са кътали парите си и са лишавали себе си и семействата си от най-обикновени неща. Други пък са живеели охолно и не пестели пари за себе си, докато в същото време при всяка възможност са оставяли други да плащат сметката.

Чарли Чаплин (1889 – 1977 г.)

Най-великият комик на нямото кино никога не е бил по-тих отколкото, когато трябвало да се плати по още едно питие, или когато сервитьорът идвал със сметката. Чаплин не обичал да плаща, въпреки че до 1916 г. вече печелел по 10 000 долара на седмица, което се равнява на 219 000 долара днес.

Дори и след като Чаплин вече имал милиони в банката, биографът Кенет Лин отбелязва, че: „той изглежда никога не носеше пари в себе си и когато беше на ресторант с приятели, винаги позволяваше някой друг да плати сметката“.

Актьорът Марлон Брандо го нарича „егоистичен тиранин и скъперник“, докато Орсън Уелс казва, за него, че то това е бил „най-стиснатия човек на света“.

Дж. Пол Гети (1892 – 1976 г.)

Смятан за най-богатият човек за времето си Гети обичал да пътува, но не обичал да плаща билета си. Биографът Робърт Ленцер казва, че Гети отсядал в популярни ходели, но резервирал най-малките и евтини стаи.

След като си купил имение в близост до Лондон Гети сложил платен телефон, който гостите му можели да използват и заключил всички останали телефони в къщата.

В автобиографията си Гети се оправдал с това, че имението не било негово лично, а на компанията му и той се грижел за интересите на акционерите.

Вижте още: Милионерът, който живееше с по-малко от 500 долара на месец

Кари Грант (1904 – 1986 г.)

Добре изглеждащ, забавен и голям скъперник. Това е Кари Грант (роден Арчибалд Лийч), който израства в скромни обстоятелства в Англия преди да се премести в САЩ като тийнейджър.

До 30-те години на миналия век той не само е един от най-добре платените актьори в Холивуд, но е женен и за една най-богатите жени в света, наследничката на веригата магазини Woolworth Барбара Хътън. Той обаче така и не забравя скъперническите си навици.

Грант маркирал бутилките с мляко в хладилника си, за да не може прислужниците да пият от тях, таксувал гостите си за пране и други разходи и искал по 25 цента за автограф като прибирал парите, въпреки че казвал, че ще отидат за благотворителност, според биографа Марк Елиът.

Самият Грант е признавал, че обичал за изрязва копчетата от износените си ризи и да ги пази.

Всичко това обаче дава своя резултат. В края на дългата си кариера, според медиите той бил спестил на практика всичко, което спечелил, както и много копчета от ризи.

Хети Грийн (1834 – 1916 г.)

Хети Грийн е била гении в инвестирането като успява да натрупа състояние равняващо се на 2 млрд. долара в днешни пари и е била считана за най-богата жена в САЩ за времето си.

Тя обаче е още по-известна като Вещицата от Уолстрийт, прозвище което пасвало, както на коравосърдечните й бизнес практики, така и на навика й да се облича изцяло в черно. Тя също така била много стисната.

Когато трябвала да отиде на лекар обличала най-опърпваните си дрехи и отивала в безплатна клиника, където се записвала с фалшиво име, за да не плаща. Твърди се, че синът й изгубил крак заради това, че тя не искал да плати за нормално лечение, въпреки че според биографа Чарлз Слак това изглежда малко прекалено, дори и за нея.

Въпреки огромния й имотен портфейл в Ню Йорк, Бостън, Чикаго и Сейнт Луис, Греен живеела в редица евтини апартаменти под наем. В ресторантите се пазаряла със сервитьорите за цените в менюто преди да си поръча нещо евтино.

Грийн като цяло избягвала ресторантите и носела със себе си овесена каша, която смесвала с вода и претопляла на най-близкия радиатор.

Леона Хелмсли (1920 – 2007 г.)

Хотелската баронеса на Ню Йорк веднъж заявява „Ние не плащаме данъци. Само малките хора плащат данъци“ и изглежда прилага тази философия за всичките си сметки.

В определен етап от живота й срещу нея имаше заведени дела от осем различни изпълнители, на които тя не платила за работата по имението й в Кънектикът.

Хелмсли си искали рушвети от доставчици, давала неверни данни за продажбите и доходите, за да плаща по-малко данъци и таксувала всевъзможни лични разходи на хотелите си.

След толкова измами тя е осъдена и прекарва 18 месеца в затвора.

Строителният предприемач Доналд Тръмп е един от най-ощетените от нея. Той казва: „Могат изпитвам съжаление към най-големия си враг, но не мога да изпитвам съжаление към Леона Хелмсли.“

Хелмсли умира през 2007 г. и в рядък акт на щедрост завещава 12 млн. долара на кучето си.

Х. Л. Хънт (1889 – 1974 г.)

Смята се, че петролният милиардер Харолдсън Лафайет (Х. Л.) Хънт е прототипа на Джей Ар Юинг в сериала Далас.

За разлика от Джей Ар, обаче, Хънт е бил известен със своята пестеливост като си купувал обезценени костюми, носел си обяд от вкъщи и карал стар Plymouth.

Той паркирал на няколко пресечки от офиса си, за да не плаща 50 цента за паркинг и имал репутация, че оставя малки бакшиши.

Личният му живот обаче бил пълна бъркотия. В осем годишен период през 20-те години на миналия век Хънт имал седем деца от две съпруги, като нито едната не знаела за съществуването на другата. Това явно не било достатъчно тъй като по-късно той имал и трето тайно семейство.

Джон Ф. Кенеди (1917 – 1963 г.)

Въпреки имиджа си на богат и безгрижен плейбой, 35-ият президент на САЩ е бил и сериозен скъперник.

Кенеди не е изпитвал недостиг на средства, тъй като баща му му оставя попечителски фонд на стойност 170 млн. долара в днешни пари, но той почти не носел пари в себе си. Вместо това той оставял своите приятели, агентите от тайните служби и дори гаджетата му да плащат сметките, където и да ходел.

Той пренася пестеливостта си и в Белия дом, където с първата дама Жаклин Кенеди се карали за разходите й за дрехи и дори за сметката за хранителни продукти.

В друго отношение обаче Кенеди може би е един от най-щедрите президенти на САЩ, тъй като дарявал цялата си заплата за благотворителност.

Вижте още: Пестеливият милионер, който работеше на бензиностанция

Аристотел Онасис (1906 – 1975 г.)

Жаклин Кенеди може би си е мислела, че дните й на съжителство със скъперник са приключили, когато се жени за корабния магнат Аристотел Онасис. Милиардерът изглежда е бил щедър с новата си булка, но той също така е имал навици, коти вероятно са я карали да се чуди в какво се е забъркала.

Според биографа Стивън Бирмингам веднъж Онасис направил изненадващо посещение в кухнята на своята яхта. Той свалил капаците на кошчетата за боклук и започнал да рови вътре. След като извадил от едно от тях цяла шепа неизядени спагети, той се разкрещял защо тази храна се изхвърля.

Онасис е известен не само с това, че оставял нищожни бакшиши, но и че избягвал да оставя бакшиши, когато е възможно.

Той например отказвал да носи палто, когато ходел по нощни клубове, дори и в най-големия студ. „Тъй като съм известен като богат човек, чувствам, че трябва да давам поне по 5 долара бакшиш всеки път, когато оставям палтото си на гардероб“, обяснява Онасис. „Освен всичко това, трябва да нося много скъпо палто и то трябва да е застраховано“.

Херцогът и херцогинята на Уиндзор (1894 – 1972 г; 1896 – 1986 г.)

Когато крал Едуард VIII се отказва от трона през 1936 г., за да се ожени за разведената американка Уолис Симпсън, той не се отказва от нищо друго. Макар че е понижен до Херцог на Уиндзор, той все още притежавал кралско състояние; според различни оценки то варира между 80 и 250 млн. долара в днешни пари. Въпреки това, той имал репутацията на голям скъперник.

Херцогът на Уиндзор би известен с това, че рядко плащал сметката, когато бил в компания.

Семейството имало жилища по цял свят, но на практика прекарвало по-голяма част от времето си в пътувания, за които плащали много намалени цени. Любимият им презокеански лайнер S.S. United States им осигурявал тристаен апартамент на цена с около 70% по-ниска от стандартната. (В замяна херцогът свиквал пресконференция на борда на кораба в края на пътуването, а двамата с херцогинята от време на време се включвали в игрите на бинго.)

В същото време, разходите на херцогинята само за дрехи редовно надхвърляли 800 000 долара годишно в днешни пари.