Първите каменни храмове се появяват в началото на 6 век преди Христа в Гърция, а през следващият век строителството им нараства многократно.

Най-разпознаваемата особеност на гръцкия храм са масивните колони. Гърците използват три вида колони: дорийски, йонийски и коринтски.

Вижте 10 от най-известните гръцки храмове, намерени в района на Средиземноморието.

Храмът на Зевс Олимпийски в Атина

Въпреки че от него са останали само няколко колони, Храмът на Зевс в Атина не изисква много въображение, за да си представите колко гигантска структура е било това.

Строителството му започва през 6 век преди Христа с идеята той да се превърне в най-големия храм в древния свят.

Сградата обаче не е завършена до възкачването на престола на римския император Адриан през 2 век от н.е. - 638 година след старта на строителството й.

Храмът на Посейдон в Сунион

Намиращ се в южната част на полуостров Атика в Гърция, храмът на Посейдон в Сунион е заобиколен от морето от три страни.

Той е построен през 440 г. пр.н.е. върху руините на друг храм. Само няколко колони са останали от него днес, но въпреки това той напомня на Храма на Хефест под Акропола, което навежда на мисълта, че може да са проектирани от един и същи архитект.

Вижте още: 12 чудеса в Турция, които са световно културно наследство

Храмът на Зевс в Кирена

Кирена е най-важната от петте гръцки колонии в днешна Либия. Високо от останалата част на града се намира Храмът на Зевс, датиращ от 5 век преди Христа.

Той е разрушен по време на бунт в 115 сл. Хр. и е възстановен 5 години по-късно от римляните по заповед на император Адриан.

През 365 сл. Хр. земетресение го срива до основи, след което е възстановен едва в днешно време от британски и италиански археолози.

Този храм е по-голям от Партенона и е отражение на богатството и значението на Кирена в древногръцкия свят.

Ерехтейонът

Ерехтейонът е древен гръцки храм в йонийски стил, който се намира от северната страна на Акропола в Атина.

Храмът, който се вижда днес, е построен между 421 и 407 г. пр.н.е.

Той е най-известен със своята отличителна конструкция, подкрепена от шест женски фигури, известни като кариатидите.

Храмът на Аполон Епикурейски

Намира се на отдалечен планински склон в Пелопонес. Храмът на Аполон Епикурейски в Баса е добре запазен и доста необичаен за гръцки храм.

Построен е между 450 и 400 г. пр.н.е. Освен че не е с традиционното разположение, използвано при гръцките храмове изток-запад, при него са използвани и трите вида колони от древногръцката архитектура.

В него могат да бъдат видени дорийски, йонийски и коринтски колони. Храмът на Аполон Епикурейски в момента е покрит с огромна палатка, която защитава руините от вредни въздействия.

Дорийският храм на Сегеста

Намиращ се в северозападната част на Сицилия, Сегеста е един от най-големите антични градове в района.

Дорийският храм е добре запазен. Той е построен в края на 5 век преди новата ера и се държи от над 20 дорийски колони.

Пестум

Пестум е древен гръко-римски град в Южна Италия. В района има три добре запазени гръцки храмове.

Най-старият е храмът на Хера, построен около 550 г. пр.н.е. от гръцки колонисти. Вторият, който е изграден един век по-късно, също е посветен на богинята на брака и раждането.

Наблизо се намира и храм на богинята Атина, построен през 500 г. пр.н.е.

Вижте още: Пирамидите на античния свят

Храмът на Хефест

Разположен на около 500 м северозападно от Акропола, Храмът на Хефест е най-добре запазеният гръцки храм в света, въпреки че е далеч по-малко известен от знаменития си съсед.

Той е построен през 5 век преди новата ера в район, в който има много леярни и магазини за метални изделия.

Проектиран е от един от архитектите, който работи по Партенона.

Долината на храмовете

Намира се на билото извън град Агридженто в Сицилия. Там лежат останките на седем гръцки храмове, заради които мястото е наричано Долината на храмовете.

Храмът на Конкордия, построен през 5 век преди Христа, е най-добре запазеният от тях. Дорийските му колони са високи 7 м и са с диаметър от 1.3 м в основата си.

Други храмове включват Храма на Юнона, използван за сватби, както и храма на Херакъл - най-старият храм на мястото, който днес се състои от само осем колони.

Партенона на Акропола

Партенонът на върха на Акропола е една от най-популярните туристически атракции в Гърция и никое посещение в Атина не е пълно без разходка до него.

Изграждането на Партенона започва през 447 г. пр.н.е., за да подмени храм, който е разрушен от персите. Завършен е през 432 г. пр.н.е.

Партенонът е предназначен за дом на масивна статуя на Атина Партенос, изработена от слонова кост, сребро и злато. Някъде през 5 век статуята е открадната от един от римските императори и занесена в Цариград, където по-късно е разрушена.

През дългогодишния си живот Партенонът е служил като крепост, църква и джамия.