Пещерите на нашата планета отдавна притежават силна привлекателност за хората: като подслон и съхранение на храни, като платно за изобразяване на животински и човешки форми, дори и като домове и храмове.

Те винаги са носили аура на тайнственост, което прави посещенията в тях уникални приключения.

Мистерията е особено силна, когато пещерите са подводни. Когато влезете в подобна пещера, сякаш се озовавате в една магическа страна на чудесата.

А на планетата има още много магически страни, които чакат да бъдат разкрити. Само в САЩ има 55 500 пещери, като всяка година се откриват нови 1000, сочат данните на Националното спелеоложко общество.

За щастие на нас, аматьорите, светът е пълен с достъпни зашеметяващи пещери. Вижте част от тях:

Пещерата на хилядата Буда (Mogao Grottoes), Китай

Най-голямите находки на китайското будистко изкуство не се намират в Пекин или Шанхай. Те са погребани в рамките на 492 пещери, изкопани от скитащи монаси по лицето на пустинните скали върху изолиран участък от древния Път на коприната.

Монасите декорират тези пещерни храмове с повече от 2000 многоцветни скулптури и сложни картини, които могат да покрият повече от 11 дка площ.

Вижте още: 10 от най-красивите български пещери

Уайтомо, Нова Зеландия

Миниатюрни биолуминисцентни светулки, които излъчват синя светлина, висят от тавана на тези пещери дълбоко в буйните, субтропични хълмове на Северния остров на Нова Зеландия.

Посетителите се возят в надуваем сал по подземна река. След като бавно се адаптират към тъмнината, те се възхищават на светулките, които създават ефекта на окъпано със звезди небе.

Кристалната пещера (Cueva de los Cristales), Мексико

Прозрачни сиво-бели кристални колони от селенит придават приказен вид на Кристалната пещера, която се намира в мината Найка, близо до Чихуахуа.

Кристалните обелиски са наистина поразително красиви, но тази пещера е опасна дори и за професионални пещерняци, защото на места температурите достигат до 136 градуса, а влажността е повече от 90 процента.

Тази пещера е открита случайно едва през 2000 г., когато миньори изпомпват вода в района.

Spruce Tree House, САЩ

През 13 век индианците анасази построяват 130 стаи и осем церемониални камери в тази дълга 65 метра и дълбока 27 метра пещера.

Групи от 60 до 80 души са живели в нея, отглеждайки царевица и боб.

Това е най-добре запазеното скално жилище на племето Анасази. 700 години по-късно все още можете да видите гипсови картини на птици и планински овце.

Пещерата Планинска река (Hang Son Doong), Виетнам

Чак през 2009 г. професионални пещерняци проучват най-голямата в света проходна пещера, която се простира на близо четири километра дължина, на места е широка до 91 метра, а височината й е повече от 182 м.

Тя е скрита под гъстите тропически гори в национален парк Фонг Нха-Ке Банг. Мястото определено е тихо над земята, но във вътрешността на пещерата реве река, а вятърът свири покрай варовиковите стени.

На няколко места таванът на пещерата се е разпаднал, оставяйки „капандури“ с големина 30 метра в диаметър, които позволяват на слънчева светлина да прониква до екосистемата й, в която живеят еволюирали бозайници, риба и насекоми.

Каверните на Сонора, САЩ

Тези пещери разполагат със стотици розови и прасковени сталактити и сталагмити, но дръжте очите си отворени за редките хеликтити.

Тези деликатни калцитни образувания израстват от стените и стърчат във всички посоки, образувайки Кристалния дворец, Долината на лед, Двореца на ангелите и други.

Ainsworth Hot Springs Resort, Канада

Една малка пещера с горещи извори е разширена, за да се създаде 150-метрова H-образна пещера, пълна до кръста с минерална вода с температура 108 градуса.

Водата без мирис естествено капе от тавана и по стените, покрити със сталактити, оцветени в червено, оранжево, синьо и зелено от минералите.

Пещерата Сто мамута (Grotte Prehistorique de Rouffignac), Франция

Художниците от ледената епоха в югозападната част на Франция са оставили подробни скици и фини гравюри на 158 мамута, които все още се виждат на стените на пещерата.

Шестдесет и пет животни, включително козирози, коне, бизони и носорози, обикалят тавана й. Докато палеолитните художници, които са рисували по пещерните стени и тавани, често е трябвало да пълзят по корем през ниски проходи, съвременните посетители пристигнат със стил: с електрически влак.

Вижте още: Добре дошли в Духлата – най-дългата българска пещера

Боядисаната пещера, остров Санта Крус, САЩ

Един поглед към червените, оранжеви и зелени скали, покрити с лишеи и водорасли, ще ви даде отговора как една от най-големите и най-дълбоките пещери в света е получила името си.

Най-честите й посетители са кафяви пеликани, буревестници, тюлени и морски лъвове, чиито ревове озвучават залите й.

Cenote Dos Ojos, Мексико

Един ефирен тюркоазен свят посреща водолазите в тази пещера, които плуват покрай подводни сталактити и сталагмити, осветени от драматични лъчи слънчева светлина.

Част от третата най-голяма подводна пещерна система, Dos Ojos, или "Две очи", е пещера с два входа откъм кристално чистите, сладководни води на Юкатан, където пукнатините във варовиковия пейзаж създават мрежа от пещери и дупки.