10 потресаващи открития, дело на археолози-любители

Ентусиазмът е нещо, което е важно, но също така и полезно. Науката не е изключение. Именно археолози-любители са допринесли за направата на тези исторически находки.
Храм на джайнистите
При търсене на исторически ценности индийски учител се натъква на стара сграда в гората. Мъжът на име Раджагуру, който е влюбен в археологията, разбира, че става дума за древен храм. Сградата е разграбена и пусна, но сама по себе си представлява огромна историческа ценност.
Там има запазени няколко скулптури и каменна резба от 9 в. Храмът е украсен с изображения от морския живот, риби, раци и др., в чест на някога съществувала на това място риболовна общност.
На известно разстояние от развалините на храма стоят колони, изобразяващи двама покланящи се хора.
Златен къс в Баларат
Начинаещ златотърсач откри в австралийския регион на Баларат рекордно по размер злато. И преди на това място е откривано злато, но такова „чудовище“ – не.
Златният къс тежи 5.5 кг и е оценен на повече от 300 000 долара.
Безценни артефакти от римската епоха
Когато Ран Файнщайн и Офер Ранаан изследват мястото на корабокрушение край бреговете на Израел, те откриват скулптура на морското дъно.
Първоначално не й отдават голямо значение и продължават да изследват кораба, който е потънал близо до древно пристанище.
Скоро обаче се появяват още скулптури на дъното. Двойката изследователи все още не знае, че е открила парче от потопената под вода римска история.
Това е най-големият „улов“ за последните 30 години: лампи, амфори, бронзови статуи, хиляди монети с изображения на римски императори, като Константин и др.
Учените предполагат, че корабът е потънал заради буря преди 1700 г.
Ембриони на динозаври
Археологът-любител и химик по професия Тимъти Хуан се натъква на невероятно откритие в китайската провиция Юннан - гнезда с динозаври, които съдържат повече от 200 вкаменени яйца с ембриони в различен стадий на развитие.
До този момент учените не са и мечтаели да попаднат на такава находка, камо ли да могат да получат достъп до етапите на развитие на динозаврите.
Хуан решава да се съсредоточи върху изследването на бедрата на динозаврите и разбира два удивителни факта. Първо, костите им са доста порести, а това означава, че са се развивали много по-бързо от всеки друг бозайник или птица в наши дни.
Второ, бедрените им кости са доста по-малки, в сравнение с мускулите. Това означава, че дребните динозавърчета, още преди да се излюпят, активно са работили с краката си.
Българският бизнес
- Central Park - новата емблема на София
- Н. Ялъмов, Капман: Инвестицията с най-голяма възвръщаемост е образованието
- Джордж Маргонис: Устойчивото развитие е възможност за растеж и иновации