Аушвиц е наричан още Освиенцим. За милиони той се превръща в лобно място. Дейността на концлагера е най-голямото зверство в съвременната история на света.

Вижте 10 факта за лагера на смъртта:

Повече хора са загинали в Аушвиц, отколкото са човешките загуби на Великобритания и САЩ във Втората световна война, взети заедно.

Пазач от лагера се влюбва в затворник еврейка. Той спасява живота й многократно, а тя свидетелства в негова полза по време на следвоенния процес.

Бащата на Ане Франк оцелява в Аушвиц и умира през 1980 г. от рак на белия дроб. Самата Ане Франк, която със своя дневник трогва света, загива в концентрационния лагер Берген-Белзен.

Вижте още: Шестима непознати, които спасиха живота на много хора

По време на Холокоста еврейка издава 3000 скривалища на евреи на Гестапо, за да спаси семейството си. Дори и след като нацистите изпращат родителите и съпруга й в Аушвиц през 1943 г., тя продължава да работи за Гестапо до 1945 г.

Боксьорът от еврейски произход Саламо Ароуч е хвърлен в Аушвиц. Той е принуден да се боксира с други затворници, а губещите са изпращани в газовите камери. Той оцелява над 2 години и побеждава в 200 борби, докато лагерът е освободен.

Витолд Пилецки, полски войник, доброволно отива в Аушвиц, за да събере информация за лагера. Целта му е да избяга и да сподели с целия свят за зверствата на Холокоста.

Немският магнат Оскар Шиндлер купува около 1000 евреи за работа в своята фабрика, като ги спасява от концлагера и ги отвежда в Краков.

Пристигащите с влакове в лагера се делени на четири групи. Децата, част от жените и старците отивали директно в газовите камери. Здравите били използвани за работници. Близнаци и хора със специфични особености, като джуджета, отивали в лабораторията за опити на Йозеф Менгеле. Четвъртата група, наречена Канада, били жени, използвани за секс робини и прислужнички.

От общо около 7000 служители в Аушвиц само 750 са получили наказание за делата си.

1.1 милиона души са загинали през съществуването на лагера - в рамките на 4.5 години.