От Украйна до Русия и от Калифорния до Нигерия - протестиращите намират свой начин да изразят позицията си. Докато едни разчитат на голотата като краен способ за привличане на вниманието, други се преобличат в ярки дрехи, държат провокиращи знамена и т.н.

Не всички мирни протести задължително съдържат голота. Някои залагат на оцапване на политици с яйца и барикадиране на пътища. Вместо да изброяваме с голи думи, нека да разгледаме 10 протеста от цял свят, които определено са необичайни.

10. Брайтън, Англия (2014)

Цел: Протест срещу дискриманцията по отношение на двойка лесбийки от охраната в магазин.

Начин на протест: Използвайки Facebook, организаторите на протеста ангажират с активна позиция 1 400 души, като около 700 от тях се появяват на място, пред магазина, на 15 октомври миналата година. Те носят плакати и прокламират еднакво отношение към сексуалното различие.

Управата на магазина реагира, като предлага на протестиращите бисквити и вода. Освен това дава разрешение да се протестира в коридорите на магазина. Протестиращите оползотворяват предоставената възможност, като прокламират позицията си, целуват се и си правят снимки, които публикуват директно в социалната мрежа.

Резултати: Управата на магазина поднася официално извинение за инцидента и дарява пари на местната организация, защитаваща правата на различната сексуална ориентация. Освен това се ангажира с обучаването на персонала, така че да се отнася към клиентите с нужното уважение и разбиране.

9. Вашингтон (1967)

Цел: Изтегляне на американските военни части от операции във Виетнам.

Начин на протест: На 21 октомври 1967 година над 250 000 души участват в протестен марш по Пенсилвания Авеню, искайки изтегляне на американските войски от Виетнам. След това протестиращите се отправят към Пентагона, където са посрещнати от 2 500 въоръжени представители на американската армия. Войниците се опитват със сила да върнат протестиращите назад, но последните не отстъпват и метър.

Напълно в хармония с мирния начин на протест, един от активистите – Джордж Харис, слага стрък карамфил в дулото на едно от оръжията, насочени към него. В другия край на тълпата Ян Роуз Казмир прави нещо подобно – държейки маргаритка в ръцете си пред погледите на военните.

Резултат: Протестът не успява да провокира изтегляне на американската войска от Виетман, но става емблематичен за общността, която поддържа мирното разрешаване на конфликти.

8. Лондон, Англия (2015)

Цел: Протест срещу законопроект за психоактивните вещества.

Начин на действие: Протестиращите се организират с помощта на социалната мрежа Facebook. Събитието се състоява на 1 август от 15:00 часа. Макар на мястото да се появяват едва 100 души, то се случва по план и протестиращите надуват балоните си – символ, че са единодушни по отношение на законопроекта.

Резултат: Протестът няма претенцията да бъде много сериозен, но показва на британското правителство, че отношението му към психоактивните вещества е прибързано дефинирано.

7. Сарния, Канада (2009)

Цел: Протест срещу наблюдение от страна на САЩ посредством високотехнологичен въздушен балон.

Начин на протест: По време на организирането на протеста във Facebook1500 души проявяват интерес, на място обаче в уречения час идват само около 500 души. Въздушният балон се очаква да премине границата Канада-САЩ, оборудван с камера за 1 милион долара. Протестът провокира разнопосочни мнения, тъй като протестиращите решават да надупят оголените си задни части.

Резултат: Трудно е да се каже, тъй като балонът така и не се появява в този ден. Буря го уврежда една седмица преди предвиденото преминаване през границата. И все пак – протест имаше.

Вижте още: 7 начина, по които Facebook промени света

6. Остерсунд, Швеция (2014)

Цел: Срещу депортацията на ирански гражданин.

Начин на протест: Гейдър Галамер попада в изключително трудна ситуация. Той не получава разрешение да пребивава в страната законно, въпреки че е женен за шведска гражданка и има две деца от нея. Преди полета, който ще го депортира от Швеция, семейството на Галамер и негови приятели обясняват ситуацията на други пътници.

Историята разчувства много от тях и когато всички стъпват на борда на самолета, те просто отказват да закопчаят коланите си. Пилотът не може да излети при такива обстоятелства и след известно време полетът е отменен. Галамер бива свален от самолета и върнат в центъра за незаконно пребиваващи.

Резултат: Инцидентът провокира шведското правителство да преосмисли казуса.

5. Лима, Перу (2000)

Цел: Осуетяване на преизбирането на президента Алберто Фуджимори.

Начин на протест: Перуански жени се събират в Лима, за да „измият” символично националния флаг от мръсната политика, с която през последните години се свързва. Президентът бива обвинен в злоупотреба с власт и атаки срещу политически опоненти. Пасивно-агресивният протест продължава цели 7 седмици, докато президентът не бива замесен в огромен корупционен скандал.

Резултат: Фуджимори отлита за Токио, откъдето решава да подаде оставка чрез факс съобщение. През 2005 година бива заловен в Чили, след което бива екстрадиран обратно в страната си. През 2009 година е осъден на 25 години затвор.

4. Англия (2000)

Цел: Целта на протеста на Fathers 4 Justice е да привлече вниманието към законодателството, което ощетява бащата при поделяне на родителските права в Англия. Всеки техен протест е свързан с проблем, ощетяващ мъжете.

Начин на протестиране: Начините им са различни. Да разгледаме три от тях.
1. През 2004 година един от членовете на Fathers 4 Justice се качва на стена на Бъкингамския дворец и престоявя там цели 5 часа.
2. През 2012 година Fathers 4 Justice организират гол протест в магазин от веригата Marks and Spencer.
3. През 2013 година един от членовете на Fathers 4 Justice „обезглавява” потрет на кралицата, създаден за диамантения й юбилей.

Резултат: На много инстанции членовете на протестната група биват освобождавани без повдигане на обвинения. Необичайните им прояви обаче привличат винаги медийното внимание.

3. Москва, Русия (2013)

Цел: Протестът цели да забрани „гей пропагандата” и да въведе глоби за „промотиране” на хомосексуалност сред малцинствата.

Начин на протестиране: Към 30 активисти се отзовават и позират за снимка пред руската Дума. Те се целуват, прегръщат и носят плакати, гласящи, че това е „Денят на целувката”.

Резултат: Мирният протест преминава в агресия, когато активистите биват атакувани от поддръжници на ортодоксалното християнство.

Вижте още: 4 причини да не спорите за политика във Facebook

2. Бристол, Англия (2012)

Цел: Протест срещу майка, която е била помолена да напусне кафене, защото е кърмела детето си.

Начин на протест: Когато Кели Шийчър е помолена да напусне Park Street Cafe, защото си е позволила да кърми на обществено място, отзвукът се разпростира из Бристол за нула време. В знак на протест 200 кърмещи жени се организират във Facebook и се отправят на поход срещу кафенето. Те биват ескортирани от полицаи на коне. Протестът се изразява в стигане до кафенето с цел да се кърми именно там.

Резултат: Мениджърът на заведението се извинява за недоразумението и поставя табела на прозореца, че кърменето е позволено.

1. Телфорд, Англия (2015)

Цел: Да се информира обществото колко ниско заплащане получават фермерите, произвеждащи мляко.

Начин на протестиране: Когато преработвателите на прясно мляко понижават драстично цената на изкупуваното мляко, фермерите решават, че това вече прелива чашата на търпението. За да изразят позицията си, фермерите правят блокада на супермаркети из цялата страна.

Те влизат в магазините в най-ранния възможен час и изкупуват всяка бутилка прясно мляко. А знаете ли какво правят след това с него? Подаряват го на купувачите!

Резултат: В момента и двете страни водят преговори, които да доведат до вариант, еднакво задоволителен и за двете страни.