Най-големите корпорации в света са увеличили богатството си спрямо националните държави миналата година, което показва нарастващото влияние на мултинационалния бизнес, пише Guardian.

Изследване на благотворителната организация Global Justice Now, която се бори с бедността, установи, че броят на компаниите в топ 100 на най-големите икономики в света е нараснал до 69 през 2015 г. спрямо 63 през 2014 г.

Докато много бурноразвиващи се пазарни икономики не успяха да постигнат растеж в последните години, главно заради забавянето в Китай, много от най-големите корпорации в света са увеличили размера си.

Лондонската благотворителна организация отбелязва, че десетте най-големи корпорации, сред които Walmart, Apple и Shell, печелят повече пари от повечето държави в света, взети заедно. Според Global Justice Now правителствата са виновни за това, тъй като са се огънали под натиска на мултинационалните компании да установяват благоприятни за бизнеса данъчни режими в ущърб на нуждите на гражданите им.

Според класацията на 200-те водещи икономики, 153 корпорации изпреварват много държави от Африка, Азия и Южна Америка. САЩ, Китай, Германия, Япония, Франция и Великобритания са водещите шест икономики в света, следвани от Италия, Бразилия и Канада.

Walmart е на десето място, следвана от китайската електрическа компания State Grid на 14-о място, China National Petroleum на 15-о място и китайската петролна компания Sinopec Group на 16-о място. Apple заема 26-о място зад Royal Dutch Shell, която е 18-а. На челни позиции са също Exxon Mobil (21-о място) , Volkswagen (22-о) и Toyota (23-о).

Стойността на корпорациите в топ десет е 285 трилиона долара и е по-голяма от стойността на 180-те държави в долната част на класацията, които се оценяват на 280 трилиона долара. Сред тези държави са Ирландия, Индонезия, Израел, Колумбия, Гърция, Южна Африка, Ирак и Виетнам.

“Голямото богатство и власт на корпорациите е в основата на толкова много световни пролеми като неравенството и климатичните промени. Стремежът към краткосрочни печалби днес изглежда подкопава основните човешки права на милиони хора по света. Тези данни показват, че проблемът се задълбочава”, пише директорът на благотворителната организация Ник Диърдън.

Global Justice Now съобщи, че е публикувала данните, за да засили натиска върху британското правителство преди заседанието на работната група към ООН, ръководена от Еквадор, която трябва да изработи обвързващ договор, “за да се гарантира, че транснационалните корпорации спазват всички отговорности за защита на човешките права”.

“Британското правителство улесни въздуха на корпоративната власт чрез данъчни структури, търговски споразумения и дори програми за помощ, които подкрепят големия бизнес. Неговата безрезервна подкрепа за ТПТИ е пореден пример как правителство помага на голям бизнес”, казва Диърдън.

Снимки: Wikipedia.org, Wired.com