Често обичаме да казваме за милиардерите, че гледат към звездите поради амбициозните цели, които си поставят и успехите, които са постигнали. Някои обаче са приели това далеч не само като метафора - вижте 8 емблематични милиардери, които се целят в звездите съвсем буквално.

Илон Мъск

Шефът на компанията за електрически автомобили Tesla Motors е може би най-известният поддръжник на частните космически полети сред милиардерите. През 2001 г. - две години преди да основе Tesla - Мъск създава компанията за космически летателни апарати Space X, на която е изпълнителен директор и до днес.

През 2006 г. Space X печели първия си контракт от NASA и оттогава компанията непрекъснато се разраства. Днес в Space X работят почти 5000 души, а бизнесът се оценява на 12 милиарда долара.



Space X претърпя немалко несполуки през годините. При последния инцидент ракета на компанията се взриви по време на финалните приготовления преди изстрелването на летателния апарат. Независимо от това, Space X планира да проведе следващия си пуск през ноември.

Голямата мечта на Мъск е чрез Space X да допринесе за колонизирането на Марс.

Джеф Безос

Целта на основателя на Amazon Джеф Безос е да направи космическите полети достъпни за широката публика. Това е и причината през 2000 г. да основе компанията Blue Origin, която, подобно на Space X, работи върху летателни апарати с ракетни ускорители за многократна употреба.

От компанията се надяват да осъществят първите си космически полети през 2020 г.

Ричърд Брансън

Ексцентричният милиардер Ричърд Брансън, също като Безос, се е насочил към космическия туризъм. През 2004 г. Брансън основава Virgin Galactic с идеята това да е първата в света компания за граждански космически полети.

Преди две години плановете на милиардера пртърпяха временен неуспех, след като един от летателните апарати на компанията се разпадна по време на изпитателен полет. Инцидентът обаче не намали интереса към програмата на Virgin Galactic, която включва полет на височина от около 100 километра над земята, по време на който пътниците ще бъдат в безтегловност за няколко минути.

Желаещите да изживеят космическите пътешествия на Брансън обаче ще трябва да изчакат, докато изпитанията на летателните апарати бъдат завършени.



Марк Закърбърг

Създателят на Facebook се цели още по-далеч. По-рано тази година Закърбърг обяви, че ще помага за реализацията на стартирания от руския милиардер Юри Милнър проект Breakthrough Starshot, който цели да изпрати множество роботизирани сонди до най-близката до Земята звездна система Алфа Кентавър.

Миниатюрните апаратчета ще бъдат снабдени с лазерни платна, което би трябвало да им позволи да достигнат скорост от до 25% от скоростта на светлината. Така сондите ще могат да преодолеят разстоянието от 4.37 светлинни години, делящо ни от Алфа Кентавър, за около 20 години.

Робърт Бигълоу

Робърт Бигълоу натрупа състоянието си благодарение на хотелския си бизнес, но мечтата му да бъде космически пътешественик датира още от времето, когато е едва на 12 години. Днес той работи по изпълнението на тази мечта чрез компанията си Bigelow Aerospace, която се фокусира върху производството на космически хабитати.

Пол Алън

Пол Алън е единственият инвеститор зад проекта на Бърт Рутан SpaceShipOne, който през 2004 г. спечели състезанието за частни космически апарати Ansari X Prize. През 2011 г. Алън и Рутан отново обединиха усилията си, създавайки компанията Stratolaunch Systems.

Целта й е да създаде реактивен самолет, който да издига космическите апарати на определена височина, преди те да излетят в орбита.

Джеймс Камерън

Любовта на прочутия режисьор навярно не е особена изненада за всеки, който е запознат с филмографията му. През 2012 г. Камерън стана един от инвеститорите в Planetary Resources - компания, която цели да използва роботизирани летателни апарати, за да добива ценни метали от астероиди в космоса.

Навин Джайн



Милиардерът е един от инвеститорите в Moon Express - първата частна компания в историята, която получи одобрение от правителството на САЩ да извършва търговия извън земната орбита. Целта на компанията е през 2017 г. да изпрати леттелен апарат на Луната, който да изследва минералните ресурси, с които разполага земният спътник.