Представете си всичко, което познавате - приятели, семейство, дом и роден град – да изчезне за една нощ.

Световната история помни подобни катаклизми, при които цели градове и дори цивилизации изчезват за броени часове.

Вижте девет от тях:

Акротири

Западната цивилизация отдавна е очарована от древните гърци: раса, която напредва със свръхчовешка скорост в области като изкуство и наука. Но гърците не са първата подобна цивилизация, която възниква в Европа.

Точно както модерна Европа се възхищава от Архимед, Платон и Омир, така гърците са се възхищавали от минойците.

Цивилизацията им възниква на остров Крит около 2700 г. пр.н.е., и постепенно населва бреговете на Егейско море. Те изграждат извисяващи се дворци, триетажни сгради, павирани пътища и създават първите отводнителни системи в Европа.

Докато останалите народи все още живеят в колиби, минойците създават империя, която изчезва за една нощ с унищожаването на Акротири.

Малко търговско пристанище, градът има нещастието да бъде изравнен със земята, когато вулканът Тира (на днешния остров Санторини) изригва. Той незабавно е затрупан с пепел.

Изригването предизвика цунами, които разбива Крит на парчета, а цялата минойска цивилизация се превръща в пепел.

Континент Му

За разлика от останалите в този списък, Континентът Му никога не е съществувал. Смята се, че това е легенда, възникнала от преведени писмени паметници на маите.

Идеята за праконтинент, който потъва в Тихия океан преди около 25 хиляди години и оставя само бледи следи и разбъркани улики в места като Индия, Латинска Америка и Великденските острови, е неустоима за разгадаване от историци и изследователи мистерия.

Подобно на Атлантида, смята се, че населението на Му е концентрирано в десетки блестящи градове. Те оказват влияние върху развитието на всички велики цивилизации, докато техният континент не изчезна в зората на историята, погълнат само за една нощ от пожари и наводнения.

В днешни дни няма никакви доказателства, че този континент някога е съществувал. От време навреме обаче се появяват сведения, че на дъното на океана са открити подводни земни маси, които е възможно да са част от него.

Вижте още: 10 умишлено потопени градове и села

Лулан

За разлика от митичния Mу, античният китайски град Лулан със сигурност е реален: съвременните туристически фирми често организират екскурзии до него.

Въпреки това неговото внезапно и неочаквано унищожаване великодушно може да се опише и като „украсена истина“.

Разположено на стария път на коприната, в легендите Лулан е богато и плодородно кралство: оазис в суровата заобикаляща го пустиня, в който живеят 14 000 души.

Реалността е малко по-различна. Съвременните изследвания показват, че градът е бил просто малка отбивка за почивка в средата на пустинен път.

Според легендите, увеличението на населението довело до тежко свръхпроизводство, което пък причинило опустошителни пясъчни бури. Оазисът пресъхнал.

Друга теория гласи, че той не издържал на номадските нападения в продължение на един век и жителите му потърсили други места за живот.

Каквато и да е истината, от 7 век Лулан е празен - оставен да гние в жегата на пустинята.

Йос (Ys)

Легендата за Йос е това, което се случва, когато се сблъскат митът за Атлантида с този за Содом и Гомор.

Разположен успоредно на модерен Бретан във Франция, за Йос се смята, че е грандиозен град-държава, защитен от морето със специална система, която пази населението от удавяне при прилив.

Застроен между 1500 пр.н.е. и 5 век, смята се, че това е дълбоко неморално място, което е унищожено от краля, който заповядал да отворят язовирните стени, за да спре разврата.

Така целият град е потопен под вода. Въпреки че е възможно да е част от историята, днес легендата за Йос е просто интересна история, която е разказвана от поколение на поколение.

Мохенджо Даро

Има мистерии, чиято тайна ние никога няма да узнаем. Древният град Мохенджо Даро е една от тях.

Открит в съвременен Пакистан през 1911 г., той датира от около 2500 г. пр.н.е. - 1900 г. пр.н.е., и всички доказателства сочат, че цивилизацията е невероятно напреднала.

Улиците са добре планирани и поддържани от сложна дренажна система, като целият град изглежда има странен акцент върху канализацията.

Там, където трябва да се намира дворецът на краля или някакъв религиозен олтар, е построена гигантска общинска баня.

Според National Geographic, цялата култура на града се върти около понятието за чистота. Но никой не знае какво е довело до гибелта му.

Това е истинска загадка в археологията. Не са открити никакви признаци за наводнения или вражеско нахлуване.

Има доказателства, че изменението на климата е довело до промяна във водите на жизненоважна река, но това не е отговор за бързината, с която градът е изоставен.

Всичко, което знаем, е, че жителите на Мохенджо Даро напускат града си около 1900 г. пр.н.е. и никога не се връщат обратно.

Вавилон

Вавилонската кула е необичаен мит: най-вече защото тя описва благочестивото унищожаване на цял град без загубата на нито един човешки живот.

Всички знаем историята: потомците на Ной се събират, за да изградят кула до небето. Недоволен от усилията им, Бог ги хвърля в четирите краища на земята, оставяйки града и неговата кула да се разпаднат.

Градовете на Бронзовата епоха

Преходът от бронзовата до желязната епоха (около 1200 пр.н.е.) е белязан от период на тотален срив в древния свят.

Градовете на Ханаан, Египет, Сирия, Анадола и Гърция са великолепни, сложни творения, които управляват огромни търговски пътища и имат смайващо напреднали социални структури.

В рамките на един век почти всички от тях лежат в руини. Гиганти като Микена, Угарит, Троя, Газа и Пилос са унищожени или изоставени.

Това е поредица от катаклизми, които определят бъдещето на средиземноморската цивилизация през вековете и ние нямаме представа какво ги е причинило.

Мащабно вулканично изригване, серия от смъртоносни земетресения или продължителен период на суша - възможностите са безкрайни.

Всичко, което знаем, е, че това е един от най-големите социални сривове в цялата история на човечеството.

Помпей

Ваканционен курорт за древните туристи, Помпей е безнравствен град на разврата и само на километри разстояние от Везувий.

Останалата част от историята е завинаги запечатана в нашата културна памет: една сутрин (вероятно на 24 август) през 79 г. гражданите виждат как вулканът бълва пепел - признак за предстоящо изригване.

Около 24 часа по-късно Везувий изригва. Хиляди души загиват мигновено, а телата им са запазени в момента на смърт чрез слоеве от пепел. В рамките на минути градовете Помпей и Херкулан са заличени от историята.

В продължение на почти 1700 години те остават изгубени, докато Помпей е открит при разкопки и неговите (най-често порнографски) съкровища са извозвани до различни музеи.

Като изключим митове като Атлантида, няма друг заличен град в цялата ни история, която да носи такова културно значение.

Вижте съкровищата на Помпей тук

Трипура

И днес, когато метеорит наближи Земята, той носи със себе си неизменните теории за унищожението ни. Подобна история се крие зад всяка легенда на мистериозно изчезване.

И древният Трипура не прави изключение. В индуистката традиция зад това име стоят три града - един от желязо, един сребърен и един от злато.

Населени от корумпирани и зли полубогове, те в крайна сметка са унищожени, когато Шива ги запалва в пристъп на гняв.

Това е само една от историите, която описва изчезването на градовете от равнината. Според древно акадско стихотворение, те загиват от дъжд от огън, което можем да приемем и като древно описание на метеорит.