Американските университети създават по-голяма част от милиардерите по света, според тазгодишното проучване на Wealth-X и UBS.

Шестнадесет от 20-те висши учебни заведения, от които са излезли най-много милиардери се намират именно в САЩ, като университетите от така наречената Бръшлянова лига доминират в челната петица.

Първото място е за Университета на Пенсилвания, който може да се похвали с 25 възпитаници, които в момента са милиардери като след него се нарежда Хардвард, Йейл, Университетът на Южна Калифорния и Принстън.

В челната десетка попадат и два университета извън САЩ. Университетът на Мумбай в Индия има 12 бивши възпитаници милиардери, с което изпреварва Масачузетския технологичен институт, докато Лондонското училище по икономика и политически науки заема десетата позиция в класирането.

Оксфордският и Кеймбриджкият университет, които са две от най-реномираните британски висши учебни заведения, не влизат в класацията.

Московския държавен университет Ломоносов и 20. Швейцарският федерален технологичен институт в Цюрих, са единствените два други неамерикански университета в класацията.

Според проучването повечето от милиардерите, които са получили образованието си в американски университети, са родени извън САЩ.

От Wealth-X и UBS отбелязват, че висшето образование не е предпоставка за натрупването на 10-цифрено състояние, тъй като над 30% от милиардерите по света нямат подобно образование, в това число основателят на Microsoft Бил Гейтс и основателят на Facebook Марк Закърбърг.

Миналия месец от Wealth-X съобщиха, че броят на милиардерите по света е достигнал рекордните 2 325 през тази година, или със 7% повече от 2013 г.