България е 42-ата най-добра страна за правене на бизнес, според най-новата класация на сп. Forbes.

Страната ни е с 0.5% икономически растеж, 14 400 долара БВП на глава от населението, а търговския ни баланс е -0.3% от БВП, според данните на изданието.

Едно място преди България в подреждането е Румъния, докато непосредствено след нашата страна е Южна Африка.

Най-добрата страна за правене на бизнес в света през тази година е Дания. Страната заемаше челната позиция в класацията в периода три поредни години в периода 2008 – 2010 г.

Икономиката на Дания изпитва затруднения в последните години, заедно с останалата част от ЕС. Миналата седмица датското правителство занижи прогнозите за икономическия растеж през тази и следващата година.

Въпреки икономическите предизвикателства, напоследък бизнес климатът в Дания е изключително положителен. Страната се нарежда в челото на всяка от 11-те категории, въз основа на които се изготвя класацията, като е в топ пет по личната свобода, технологии и ниски нива на корупция.

Хонконг бе разтърсен от продемократични протести тази есен, но бизнес климатът там е изключително благоприятен. Хонконг се нарежда на второ място в класацията, изкачвайки се с едно място, в сравнение с миналата година.

Безработицата в Хонконг е едва 3.1% през миналата година, а ръстът на БВП от 2.9% е по-голяма от този на всяка друга страна в топ 20, с изключение на Сингапур, която заема девета позиция в класацията.

Хонконг е в челната петица по защита на инвеститорите, търговска свобода, данъчно бреме и бюрокрация.

Челната тройка в тазгодишната класация се оформя от Нова Зеландия, докато четвъртото и петото място са за Ирландия и Швеция.

Местата от шесто до десето се заемат от Канада, Норвегия, Сингапур, Швейцария и Финалндия.

Щатската икономика, която, според повечето изчисления, все още е най-голямата в света, се нарежда едва на 18-о място в класацията, падайки с четири места, в сравнение с предходната година. Така САЩ се свлича в подреждането в пета поредна година от 2009 г. насам, когато заемаше престижното второ място.

Четирите най-големи икономики в света, след щатската, отчитат разнопосочни представяне. Япония се изкачва с две места в класацията до 26-о, докато Китай пада с три позиции до 97.

Германия, която има четвъртата най-голяма икономика в света, скача с четири места от 24 до 20. Франция пък отчита най-голям спад в класацията в челните 50, губейки осем позиции, в сравнение с миналата година до - 27-о място.

Гвиана, която преди време се наричаше Френска Гвиана, е най-лошата страна за правене на бизнес в света в трета поредна година.