България e на 20-то място в класация на най-застрашените от фалит страни, изготвена от Credit Market Analysis Ltd.

За подреждането на страните от компанията използват показателя Обща вероятност за дефолт (CPD), който отразява в количествено измерение вероятността една държава да не може да обслужва задълженията си в известен период от време. При суаповете за осигуряване срещу кредитен риск (CDS) по държавните ценни книжа, това обикновено включва и вероятността от преструктуриране на дълга.

Посочените данни са за пет годишен период на CPD. Индикаторът се изчислява по стандартен модел за индустрията и кредитни данни на CMA DatavisionTM.

Първото място се заема от Гърция с 58.8% вероятност от фалит, след като цената на застраховките срещу фалит по гръцкия дълг (измерена чрез спреда по петгодишните CDS) нараства с 32% през четвъртото тримесечие. За сравнение вероятността от дефолт при България е 16.2%.

Венецуела пък слиза от челната позиция в негативната класация и заема второто място.

Ирландия влиза в челната тройка, след като банковата й система беше спасена, а впоследствие цената на застраховката срещу фалит по ирландския дълг нарасна с 35%.

На четвърто място се нарежда Португалия. Цената за застраховане на нейните облигации се е повишила с 22% през четвъртото тримесечие, но въпреки това остава висока.

Аржентина и Украйна заемат петото и шестото място, респективно. Опасенията, че Испания има сходства с Ирландия повиши цената на застраховките на испански дълг с 50% през четвъртото тримесечие и страната вече е под номер седем на най-застрашените от фалит. Оказаното доверие от страна на Китай се очаква да окаже подкрепа на испанската икономика.

Челната десетка се попълва от Дубай, Унгария и Ирак.

Първите три държави в класацията на най-малко застрашените от фалит запазват позициите си. Норвегия е на първо място, следвана от Финландия и Швеция.