България се изкачва с три места в световната класация по конкурентоспособност на Световния икономически форум, като за периода 2014-2105 г. страната ни заема 54-о място. В предходната година България е била 57-ата най-конкурентоспособна икономика в света.

Швейцария оглавява класацията по конкурентопособност на Световния икономически форум.

Според последния доклад на организацията двете водещи икономики в света – Швейцария и Сингапур, по отношение на конкурентоспособността, запазват челните си позиции от миналогодишната класация.

Швейцария остава най-конкурентоспособната държава в света в шеста поредна година, като това се дължи основно на прозрачните й ефективни институции, добре функциониращия пазар и високото ниво на иновации.

САЩ запазва положителната тенденция по отношение на конкурентоспособността, изкачвайки се с две места в класацията до номер 3. Това се дължи основно на прогреса при институционалната рамка и иновациите.

Финландия и Германия пък падат с по едно място в подреждането до 4-а и 5-а позиция, респективно.

В челната десетка на класацията има и две азиатски икономики. Япония се нарежда на шесто място, докато Хонконг заема седмата позиция.

Представянето на икономиките от групата BRICS е разнопосочно, като Китай (28-о място) продължава да оглавява групата, пред Русия (53), Южна Африка (56), Бразилия (57) и Индия (71). Разликата между Китай и Индия се е увеличила от осем места през 2006 г. до 43 днес.

Според доклада водещите икономики в Латинска Америка трябва да приложат реформи и да отбележат прогрес по отношение на инфраструктурата, уменията и иновациите. Чили, която заема 33-о място, е най-високата класирана страна от региона.

Обединените арабски емирства е най-конкурентоспособната страна в Близкия Изток и Северна Африка. Тя е класирана на 12-а позиция в общата класация.

В подсaхарска Африка Мавриций (39), Южна Африка (56) и Руанда (62) се нареждат в горната половина на класацията.

Класацията се базира на Световния индекс на конкурентоспособността, който се изчислява въз основа на данни в 12 различни категории, между които институции, иновации, макроикономическа среда, здравеопазване и основно образование, висше образование, ефективност на пазара на стоки, ефективност на пазара на труда, развитие на финансовия пазар, технологична подготвеност, размер на пазара, бизнес усъвършенствуваност и иновации.