България попадна на 55-о място по икономическа свобода от 186 държави с резултат от 66.8 пункта, като тя влиза в групата на страните с умерена икономическа свобода, според класацията на фондация Heritage.

Страната ни подобрява резултата си с 1.1 пункта, в сравнение с предходната година, когато заемаше 61-о място благодарение на отчетен напредък по отношение на инвестиционната свобода, свободата от корупция и паричната свобода, които натежават над спада при бизнес свободата и свободата на труда.

Страната се нарежда на 26-о място от 43 страни в Европа по икономическа свобода, а общият й резултат е над средното ниво за света, но под средното за Европа.

През последните пет години икономическата свобода бележи ръст с близо 2.0 пункта, благодарение на по-отворената инвестиционна среда, подобренията във фискалната перспектива, намалените възприятия за корупцията и ниската инфлация.

Ръст се отчита в шест от 10 фактора, по които се изготвя класацията, като това важи най-вече при инвестициите и паричната свобода, където отчитаме ръст повишение от 10 пункта и 7.7 пункта, респективно.

В доклада също така се казва, че България е предприела стъпки, за да контролира бюджетния си дефицит и публичния дълг по-ефективно, но са необходими по-нататъшни реформи за постигане на по-широка свобода и икономически растеж.

По-конкретно, институционалните реформи трябва да спомагат за независимостта на съдебната система и за борбата с корупцията.

По отношение на показателя върховенство на закона се казва, че корумпираната и непоследователна дуржавна администрация, слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да пречат на икономическите перспектива пред страната. Трафикът на хора, наркотици и контрабандата също допринасят за корупцията.

В доклада се отбелязва още, че данъците върху индивидуалните доходи и корпоративната печалба са на ниво от 10% и че общите данъчни приходи са възлизали на 26.5% от БВП през последната година. Обществените разходи пък са били 34.4% от БВП, а публичният дълг остава под 18% от размера на икономиката.

Отбелязано е също така, че регулаторната и съдебната системи в България могат да бъдат пречки за чуждите инвеститори. Финансовият сектор, доминиран от банките, се е възползвала от нарасналата конкуренция. Споменато е и масовото теглене на депозити през юни 2014 г. от Корпотаривна търговска банка, което е принудило централната банка в страната да поеме контрол над нея и да преустанови дейността й.

На първо място в класацията по икономическа свобода е Хонконг с резултат от 89.6 пункта, следван от Сингапур (89.4) и Нова Зеландия (82.1). В групата на страните, които са икономически свободни, попадат още Австралия (81.4) и Швейцария (80.5 пункта).

Най-високо класираната европейска държава е Естония, която заема осма позиция със 76.8 пункта. Челната тройка за Европа се допълва от Ирландия (76.6) и Дания (76.3).

На последно място в класацията се нарежда Северна Корея с резултат от 1.3, който дори се подобрява с 0.3 пункта, в сравнение с предходната година. Преди нея са Куба (29.6) и Венецуела (34.3).