София е най-евтината европейска столица и заема 97-а позиция в световната класация от 143 стани, в която на последно място по скъпотия е столицата на Парагвай Асунсион, пише днес специализираната италианска агенция "Уайн нюз".

Данните са от доклад на консултантската фирма "Мърсър", който сочи абсолютното световно превъзходство на Европа по скъпотия. Седем европейски града – Москва, Лондон, Осло, Копенхаген, Женева, Цюрих и Милано - са в първата десятка, която се допълва от Токио, Хонконг и Сеул. Москва остава най-скъпият град в света, а Токио измести Лондон от второто място.

България е начело по евтиния и в друга класация, този път само на страните от ЕС. Тя е изготвена въз основа на средните национални цени на стая в тризвезден хотел, на вечеря от три блюда, на входен билет за музей, на чашка кафе, бутилка бира и чаша вино.

Идеалната комбинация е да спиш за 45 евро в хотел в Литва, да седнеш на чаша кафе за 13 евроцента в България и да си пиеш бирата за 82 евроцента в Словакия.

Италия държи първенството по скъпоструваща нощувка със средна цена 200 евро, следвана от Великобритания - 150, и Швеция - 148 евро. България се отличава с най-чувствителната разлика в цените, защото да преспиш плащаш 120 евро на вечер, а за да се разсъниш сутринта - само 13 евроцента за чашка кафе, отбелязва "Уайн нюз".

"Разсънването" е значително по-скъпо във Великобритания, където кафето в центъра на Лондон е 3.75 евро. Този разход обаче се амортизира, защото музеите тук са със свободен ход, също както в България и в Ирландия. Това е истински лукс, като се има предвид, че в други страни културата върви на високи цени. В Холандия картините на Ван Гог можеш да
погледаш за 12 евро, удоволствието от блясъка в музея на кристалите в Австрия струва 9.50 евро, а за загадъчната усмивка на Джокондата в парижкия "Лувър" се плащат 9 евро.

След обиколката на музеите човек обикновено ожаднява и тогава е добре да избегне Дания, където бутилка бира е 6 евро, а най-много ще спести в Словакия, където цената й е 82 евроцента, в Португалия - 1 евро, и в Испания – 1.20 евро.

Чаша вино струва 7.50 евро в Швеция и 6 евро в Германия. Същото количество марково вино се предлага за 5.50 евро в Испания. На изток най-скъпата чаша вино може да се изпие в Унгария срещу 5.20 евро, а на юг - в Кипър за 5,15 евро.

Много внимавайте с така нареченото туристическо меню. Най-скъпа се оказва Гърция. Чаша вино е колкото едно кафе – 3.50 евро. Но с мусака, сувлаки и гирос вечерята може да стигне до 60 евро. Най-евтина е румънската кухня, където чорба и телешки наденички струват 7.50 евро, колкото чаша вино в Стокхолм, заключава агенцията.

Източник: БТА