От GoBankingRates са изготвили класация на най-евтините страни за живот от гледна точка на скъпия долар, като са подредили държавите по четири ключови показателя на достъпност, въз основа на данни на Numbeo.

Сред тях са местният индекс на покупателната способност, който изчислява относителната покупателна способност на типичната заплата в съответната страна, в сравнение с Ню Йорк; Индекс на наемите, който сравнява цените на наемите в съответната страна, в сравнение с Ню Йорк; индекс на хранителните продукти, който сравнява цените на хранителните продукти в съответната страна с Ню Йорк и индекса на потребителските цени, който сравнява цените на местните стоки и услуги, в това число ресторанти, хранителни продукти, транспорт и комунални услуги, с тези в Ню Йорк.

Дори и сред 50 най-евтини държави наемите са поне със 70% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк, хранителните стоки са с поне с 40% по-евтини, а потребителските стоки струват поне с 30% по-малко. Местната покупателна способност в тези страни обаче варира значително, пише Money CNN.

България се нарежда на 20-о място в тази класация.

Според данните на GoBankingRates местната покупателна способност е с 40.2% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк. Наемите са с 98.2% по-ниски, хранителните продукти са с 68.4% по-евтини, а местните стоки и услуги излизат като цяло с 64.2% по-евтино.

Най-основният фактор, който нарежда България сред най-евтините държави за живот от гледна точка на скъпия долар, са ниските цени на наемите. В класацията се посочва, че във Варна, който е един от най-големите български градове, наемът е 232 долара на месеца за апартамент с една спалня. Храните и потребителските стоки също са по-евтини в България, в сравнение с повечето други страни в класацията.

На една позиция след България в класацията се нарежда Румъния, където местната покупателна способност е с 47.2% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк, наемите са с 92.1% по-ниски, храните са със 70.4% по-евтини, а като цяло цените на стоките и услугите излизат с 65.2% по-евтино.

Вижте още: България е на 45-о място в световна класация за правене на бизнес

Преди България и Румъния в класацията на 19-о място се нарежда Гърция, където местната покупателна способност е с 3.6% по-висока, в сравнение с Ню Йорк. Наемите обаче са с 91.6% по-ниски, а хранителните стоки с 57.31% по-евтини.

Цените на стоките и услугите в южната ни съседка като цяло са с 48% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк.

Преди Гърция в класацията е още една балканска държава – Сърбия, която заема 18-ата позиция. Покупателната способност на сърбите е с 52.4% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк. Наемите там са с 94.6% по-ниски от Ню Йорк, а храните със 73.2% по-евтини. Като цяло стоките и услугите излизат с 66.8% по-евтино.

Петте най-евтини държави за живот, от гледна точка на скъпия долар, са Казахстан, Саудитска Арабия, Косово, Индия и Южна Африка. В Казахстан покупателната способност е с 38.2% по-ниска, а наемите са с близо 90% по-малки.

В Саудитска Арабия наемите и стоките и услугите са с 85.9% и 49.4% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк, но покупателната способност на местните е с 33.6% по-висока.

Вижте още: Ние сме след Саудитска Арабия в класация за добър живот за жените

Наемите в заемащата третата позиция Косово са с 91.5% по-ниски, а стоките и услугите са със 72.6% по-евтини.

В Индия имат с 20.9% по-ниска покупателна способност, отколкото в Ню Йорк, а наемите са с над 95% по-ниски.

Първото място е за Южна Африка, където покупателната способност е с близо 27% по-висока, в сравнение с Ню Йорк, а наемите са с 87.5% по-ниски. Храните струват със 71% по-малко, а като цяло местните стоки и услуги излизат с 65.8% по-евтино, в сравнение с Ню Йорк.