Никой не иска повторение на финансовата криза от 2008 година, която стартира с фалита на щатската инвестиционна банка Lehman Brothers. Ето защо регулаторите по света следят отблизо банките, които влизат в категорията „твърде големи, за да се провалят“ (too big to fail) и могат да поставят началото на нова финансова криза.

Ето и списъкът на тези банки, изготвен от страните от Г-20.

На върха на класацията са две финансови институции - JPMorgan Chase (JPM) и HSBC (HSBC).

Развитите индустриални страни определят тези две институции като банките „с най-голяма важност за финансовата система“ в света. Това е друг начин да бъдат определени като „твърде големи, за да се провалят“.

Тези институции се определят не само като големи, но и твърде глобални. Ако те изпитат затруднения, то много страни и бизнеси по света ще бъдат засегнати, се казва още в доклада.

Общо тридесет банки по света попадат в списъка, като голяма част от тях са китайски. Това не е изненадващо, предвид на факта, че четири от петте най-големи банки в света са именно китайски.

Банките са разделени в четири основни нива на щети, които биха нанесли на световната икономика, като на най-високото четвърто ниво, както вече посочихме, се намират HSBC и JPMorgan Chasе.

На следващо по важност ниво са поставени четири банки - Barclays, BNP Paribas, Citigroup и Deutsche Bank.

На следващото ниво са Bank of America, Credit Suisse, Goldman Sachs, Mitsubhishi UFJ FG и Morgan Stanley.

Най-ниско в направената класация са - Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of New York Mellon, China Construction Bank, Groupe BPCE, Groupe Credit Agricole, Industrial and Commerical Bank of China Limited, ING Bank, Mizuho GF, Nordea, Royal Bank of Scotland, Santander, Societe Generale, Standard Chartered, State Street, Sumitomo Mitsui FG, UBS, Unicredit Group и Wells Fargo.