Несигурността, свързана с бъдещето на Гърция, инициира сериозни разпродажби при европейските компании. Това доведе до повишение на дивидентната доходност при някои от европейските сини чипове.

Широкият индекс Stoxx Europe 600, следящ представянето на малките, средни и големи европейски компании, е с дивидентна доходност от 3.5% спрямо 2% за широкия щатски индекс Standard & Poor’s 500.

Индексът се е повишил с 18.8% за последната една година в местна валута и с 10.1% в доларово изражение. Това го прави относително по-неблагоприятен за инвестиции за щатските инвеститори.

Ето някои от най-добрите компании от Стария континент за инвеститорите, търсещи дивидентна доходност.

Sanofi

Френският фармацевтичен производител се отличава с дивидентна доходност от 3.3%. Компанията е ангажирана в производство на мидикаменти за диабет и множествена склероза, както и на ваксини и медикаменти за животни.

Генерични продукти в сферата на диабета, както и загубата на патенти на ключови медикаменти, инициираха понижение в продажбите на компанията. Нова вълна от патенти от биотехнологичната компания Genzyme, която бе закупена през 2011 година се очаква да окажат положително въздействие върху бъдещите й приходи.

Печалбата за тази година се очаква да се понижи до 3.16 долара на акция, или с 8.4%, но да се възстанови до 3.20 долара през следващата година. Компанията се търгува при средно съотношение цена печалба от 16 спрямо 18 за сектора.

Sanofi повишава дивидента си при съотношение от 7.3% за последните десет години.

Vodafone Group

Друга привлекателна за инвеститорите, търсещи добър дивидент, е британската телекомуникационна компания. Пазарът на мобилни услуги в Европа е твърде франгментиран, за разлика от САЩ, където има няколко мобилни оператора.

Това дава сериозни възможности за британската компания да е активен играч при окрупняването на бизнеса, смятат анализаторите.

През 2013 година британската компания продаде дела си в Verizon Wireless за 130 милиарда долара - средства, които се използват за обновяване на мрежата и придобивания. Vodafone може сериозно да повиши приходите си и да намали разходите си.

Дивидентната доходност на компанията е цели 6.4%. Той се повишава с 8.8% на годишна база за последните 10 години.

Royal Dutch Shell

Подобно на останалите петролни компании, и акциите на холандската компания са под низходящ натиск през последните месеци. За последната една година те са поевтинели с близо 32%, или далеч повече от тези на водещите щатски производители.

За сравнение, акциите на Exxon са загубили едва 20% от стойността си.

Компанията се отличава с дивидентна доходност от 6.8%, като повишението на дивидента за последните 10 години е от 5%.

PowerShares International Dividend Achievers Portfolio

Тези, които не искат да се ограничават в рамките на конкретна компания, което носи след себе си значителен специфичен риск, могат да помислят за този дивидентен индексен фонд.

Той включва компании, които са повишавали дивидента си през последните пет години, като в него влизат и Sanofi, и Vodafone. Европа е с тежест от 46% във фонда.

За последната една година фондът е донесъл доходност за инвеститорите от едва 3%. През последните пет години обаче доходността му е била значително по-висока – при 9.1%.