Кои нации са най-умни? Трудно може да се измери IQ- то на цяла нация.

Можем да измерим обаче други фактори. Един интересен критерий би бил колко нобелови лауерати има от дадена държава.

Нобеловата награда е основана през 1901 година от шведския изобретател Алфред Нобел. Тя се връчва за важни постижения в областите физика, химия, медицина, литература, икономика и световен мир.

Виж още: 7-те най-интелигентни градове в света

До днес са я получили 876 души.

Вижте кои държави имат най-много нобелови лауреати:

1. САЩ – 356

Американци са получили една трета от всички Нобелови награди, раздадено до сега.

Сред тях са активистът за граждански права Мартин Лутър Кинг, писателите Джон Стайнбек, Уилям Фолкнър, Т. С. Елиът, Ърнест Хемингуей, учените Франиз Крик и Джеймс Уотсън, и др.

2. Великобритания – 121

Британец е печелил Нобелоа награда във всяка една година след създаването й. Сред лауреатите от Острова са Уинстън Чърчил, Р. Киплинг, Бертранд Ръсел, Уилям Голдинг, Питър Хикс и др.

3. Германия – 104

Създателят на квантовата теория Макс Планк взема наградата през 1919 година. Сред германските лауреати са още Милтън Фридмън, Хенри Кисинджър (роден в Германия) и др.

4. Франция – 59

През 1964 година Жан Пол Сартр отказва наградата, тъй като счита, че писателите не бива да приемат награди, за да не се „институционализират“.

Сред френските лауреати е Мария Кюри, която е първият човек, печелил в две различни категории – през 1903 година за физика и през 1911 година за постижения в областта на химията.

5. Швеция – 29

Родината на Нобеловата награда има доста високо съотношение на лауреати към глава от населението.

6. Швейцария – 25

Швейцария е малка държава, за разлика от първите две в списъка, например. Тя има най-високо съотношение на брой лауреати към глава от населението.

Тук е основана организацията на Червения кръст, която е печелила наградата три пъти.

7. Русия – 23

Ако е имало нобелова награда през 19-ти век, то Русия щеше да има още лауреати, сред които Достоевски и Пушкин. Въпреки това руската литература си остава с огромен принос към световната литература.

8. Канада – 22

Сред лауреатите на Канада са Сър Фредерик Бантиг, който е открил инсулина, Лестър Б. Пиърсън, Алис Мънро и др. Една трета от канадците, печелили наградата, са химици.

9. Австрия – 21

По брой лауерати на глава от населението Австрия би заела 7-мо място.

10. Италия – 20

Микеланджело, Галилей, Макиавели за съжаление също са живеели преди Нобеловата награда. Сред лауреатите на Италия са Дж. Маркони и Енрико Ферми.