Политиците и природозащитниците обичат да говорят за възобновяеми енергийни източници, но в днешния свят изкопаемите горива все още доминират. С развитието на технологията в последните години недостижими преди време петролни и газови резерви като шистов газ, се превърнаха в сериозни източници за индустрията.

Използвайки дата от статистическия преглед British Petroleum на световните енергийни ресурси за 2013 г. от Business Insider са изчислили кои са страните с най-големи резерви в трите ключови категории изкопаеми горива — петрол, въглища и природен газ.

При изчисляването на общата стойност на резервите са използвани актуалните световни цени. За петрол е използвана цената на петрола от сорта Брент. За природния газ е използвана средната цена на BP за 2013 г. в Япония, САЩ и Германия. За въглищата е използвана цената на Световната банка за 2013 г. за австралийски въглища, която по принцип се използва за бенчмарк за световните пазари.

Данните не могат да претендират за абсолютна точност, но пък разкриват кои страни имат най-големи енергийни ресурси. С разрастването на икономики като Китай и Индия и намаляването на добива на изкопаеми горива, тези резерви ще бъдат все по-важни.

15. Казахстан

30 млрд. барела доказани петролни резерви (#12)

1.29 трлн. куб. м доказани резерви от природен газ (#22)

33 600 млн. тона доказани резерви въглища (#8)

Оценяват се на 6.8 трлн. долара по настоящи цени

Казахстан произвежда около 1.64 млн. барела петрол на ден. Производството продължава да нараства в последните години благодарение на разработването на няколко огромни петролни полета. В Казахстан се правят сериозни инвестиции, откакто страната стана независима през 1991 г., които спомогната за разработването на тези полета. В момента Казахстана обновява петролопроводната си мрежа си, за може да транспортира по-големи количества петрол, основно за Китай.

14. Нигерия

37.2 млрд. барела доказани петролни резерви (#10)

51.5 трлн. куб м доказани резерви природен газ (#9)

Оценяват се на 6.8 трлн. долара по настоящи цени

Нигерия е най-големият производител на петрол в Африка и четвъртият най-голям износител на втечнен природен газ в света. Страната също така разполага с най-големите газови резерви в Африка, но производството е ограничено поради нестабилността. Там ежедневно има проблеми с доставките, като в някои дни се губят по 500 000 барела на ден. Кражбата на петрол, остарялата инфраструктура и лошата поддръжка са също сериозни проблеми в местния енергиен сектор . Международни компании като Shell, ExxonMobil и Chevron имат дялове в нигерийския енергиен сектор и имат подготвени сериозни проекти в следващите години.

13. Австралия

3.9 млрд. барела доказани петролни резерви (#25)

3.76 трлн. куб м. резерви от природен газ (#11)

76 400 млн. тона доказани резерви от въглища (#4)

Оценяват се на 9 трлн. долара по настоящи цени

Австралия е богата на доходоносни суровини, като изкопаеми горива и уран. Тя е нетен износител на изкопаеми горива и изнася над 70% от общия си енергиен добив. Политическата стабилност, прозрачността и близостта й до Азия я правят много атрактивна за чуждестранните компании.

12. Туркменистан

0.6 млрд. барела доказани петролни резерви (#28)

17.5 трлн. куб. м доказани газови резерви (#4)

Оценяват се на 9.7 трлн. долара по настоящи цени

Въпреки огромните газови резерви добивът на газ в Туркменистан е ограничен заради недостатъчната инфраструктура по отношение на тръбопроводите. Страната се опитва да реши този проблем като създаде по-благоприятна среда за бизнеса, която позволява на чуждестранни компании да създава смесени компании с местните държавни петролни и газови дружества.

Вижте още: Най-големите страни производителки на петрол

11. Кувейт

101.5 млрд. барела доказани петролни резерви (#6)

1.78 трлн. куб м. доказани газови резерви (#18)

Оценяват се на 11.8 трлн. долара по настоящи цени

Въпреки че разполага с втората най-малка площ сред страните от ОПЕК, Кувейт изнася третото най-голямо количество петрол, което прави страната десетият най-голям петролен производител в света. Кувейтската икономика зависи от износа на петрол, който съставлява почти половината от БВП на страната. Целият петролен сектор е собственост на държавата, където има конституционна забрана за чужда собственост. Наскоро в Кувейт започнаха да разработва и газови полета, за да диверсифицират икономиката си.

10. Китай

17.3 млрд. барела доказани петролни резерви (#14)

3.09 трлн. куб м доказани газови резерви (#13)

114 500 млн. тона доказани резерви от въглища (#3)

Оценяват се на 13.2 трлн. долара по настоящи цени

Като най-многолюдната страна и бързо развиваща се икономика, Китай е най-големият енергиен потребител и производител в света. Размерът на нейния пазар направи страната изключително влиятелна в световната енергийна търговия. Производството на природен газ в Китай нараства, но въглищата си остават основният енергиен източник. В момента на Китай се дължи близо половината от световното потребление на въглища.

9. Обединени арабски емирства

97.8 млрд. барела доказани петролни резерви (#7)

6.09 трлн. куб м. доказани газови резерви (#7)

Оценяват се на 13.8 трлн. долара по настоящи цени

ОАЕ в момента добива средно по 2.8 млн. барела суров петрол дневно, което е осмото най-голямо количество в света. ОАЕ също така е топ 20 на най-големи производители на природен газ. Няколко проекта, които се разработват в момента, биха могли да увеличат добива на природен газ, но нарастващото местно потребление означава, че това може да не доведе до повече приходи от износ. ОАЕ прогресира в диверсифицирането на икономиката си, като развива туризма и производствения си сктор.

8. Катар

23.9 млрд. барела доказани петролни резерви (#13)

25.06 трлн. куб м доказано газове резерви (#3)

Оценяват се на 16.4 трлн. долара по настоящи цени

Катар процъфтява в последните години благодарение на силното представяне на енергийния сектор. Той е най-големият износител на втечнен природен газ в света и е спечелил 55 млрд. долара от износа на петрол през 2012 г. или приблизително 60% от всички приходи на страната. Разработването на нови газови полета и други проекти може да увеличи производството на Катар още повече.

7. Ирак

150 млрд. барела доказани петролни резерви (#5)

3.58 трлн. куб м. доказани газови резерви (#12)

Оценяват се на 18 трлн. долара по настоящи цени

През 2012 г. Ирак изпревари Иран като вторият най-голям производител на суров петрол в ОПЕК, въпреки че само част от доказаните петролни полета на страната се разработват. Продължението на тази тенденция зависи от стабилизирането на страната, което би я направило по-атрактивна за чужди инвестиции. Чуждите компании биха могли да осигурят така необходимите инфраструктурни подобрения.

6. Канада

173.9 млрд. барела доказани петролни резерви (#3)

1.98 трлн. куб м. доказани газови резерви (#17)

6 582 млн. тона доказани резерви на въглища (#11)

Оценяват се на 20.2 трлн. долара по настоящи цени

Канада е един от петте най-големи енергийни производители в света. С големите си резерви от петрол и природен газ и близостта си Канада е най-големият енергиен износител в САЩ. Канада може да стане дори още по-важна за енергийната политика на САЩ, ако ключовият тръбопровод Keystone XL бъде одобрен.

Вижте още: Най-богатите на природни ресурси страни в света

5. САЩ

35 млрд. барела доказани петролни резерви (#11)

8.49 трлн. куб м доказани газови резерви (#5)

237 295 млн. тона доказани резерви от въглища (#1)

Оценяват се на 28.5 трлн. долара по настоящи цени

САЩ е вторият най-голям енергиен потребител в света и е отговорна за 25% от потреблението на петрол в света, докато в същото време произвежда едва 6% от доставяното количество в света. Зависимостта на САЩ от чуждестранните енергийни ресурси би могла да се промени в бъдеще заради шистовия газ и хидравличното разбиване, които превърнаха доскоро икономически неизгодни резерви в напълно постижими.

4. Саудитска Арабия

265.9 млрд. барела доказани петролни резерви (#2)

8.23 трлн. куб м доказани газови резерви (#6)

Оценяват се на 33 трлн. долара по настоящи цени

Саудитска Арабия разполага с близо една пета от доказаните петролни резерви в света и е най-големият производител и износител на петрол. Саудитска Арабия има и сериозни резерви от природен газ, които обаче са сравнително неразработени. Страната се е концентрира върху добива на петрол и все повече върху слънчевата енергия за да задоволява потреблението на електричество.

3. Венецуела

297.6 млрд. барела доказани петролни резерви (#1)

5.56 трлн. куб м доказани газови резерви (#8)

479 млн. тона доказани резерви от въглища (#15)

Оценяват се на 34.9 трлн. долара по настоящи цени

Венецуела може да страда от постоянни спирания на тока, липса на инвестиции и и държавна петролна компания, която работи на огромна загуба, но страната разполага с огромни енергийни резерви. В момента Венецуела е осмият най-голям нетен износител на петрол и има най-големите доказани петролни резерви в света. Петролните пясъци в пояса на Ориноко, подобно на тези в Канада съставляват голяма част от резервите на Венецуела. Петролът в пояса на Ориноко обаче изисква по-сложни методи за добива му. За да може да използва тези огромни петролни резерви Венецуела ще трябва да разреши проблемите си с инвестициите и инфлацията, които се отразяват негативно на добива на петрол.

2. Иран

157 млрд. барела доказани петролни резерви (#4)

33.6 трлн. куб м доказани газови резерви (#1)

Оценяват се на 34.9 трлн. долара по настоящи цени

На фона на ядрените спорове около Иран лесно може да се забрави, че страната разполага с най-големите резерви от природен газ в света и четвъртите най-големи петролни резерви. Санкциите срещу страната оказаха сериозен ефект върху енергийния сектор, възпирайки нахлуването на чуждите инвестиции и технологии, които да помогнат на страната да разработи газовите си резерви. Ако Иран се съгласи с настоящите условия по ядрената сделка и санкциите бъдат вдигнато страната може да бъде залята от чужди инвестиции с цел разработване на огромните й ресурси.

1. Русия

87 млрд. барела доказани петролни резерви (#8)

32.9 трлн. м. доказани газови резерви (#2)

157 млн. тона доказани резерви от въглища (#2)

Оценяват се на 40.7 трлн. долара по настоящи цени

В момента Русия е вторият най-голям производител на природен газ и изостава само след САЩ и Саудитска Арабия по добив на петрол. Икономическият растеж на Русия до голяма степен се дължи на енергийния й износ. Енергийната доминация на Русия може да продължи в следващите години. Природният газ става все по-значим като енергиен източник, а Русия притежава вторите най-големи газови резерви в света.