Любителите на пътешествията обичат да достигат до крайни точки- вероятно това им дава усещане за пълнота от пътешествието. Нека видим десет крайни точки на нашата планета и какво има там:

Нос Добра надежда, Южна Африка - най-крайната югозападна точка на Африка. Мнозина погрешно я смятат за най-южна точка на континента. Поради важността си за мореплавателите и постоянните бури, които бушуват на него, нос Добра надежда е станал част от много легенди. Той е митичното убежище на Летящия холандец. В наши дни зоната около него влиза в резерват.

Нос Тарифа, Испания - най-южната точка на континентална Европа. Думата тарифа (сума, мито) произлиза от името на града, разположен на този нос. В тесния пролив между града и отсрещния средиземноморски остров Тариф за първи път арабите започнали да събират такси от търговците за товари, доставяни на пристанището.

Кий Уест, Флорида - най-южната точка на континенталната част на САЩ. В наши дни тропическият рай се радва на се радва на славата на ексцентричен бохемски курорт, на който често акостират круизни кораби.

Кабу да Рока, Португалия - най-западна точка на Европа. На скалата, бележеща края на Стария континент, има морски фар, пощенска станция, ресторант и магазин за сувенири.

Нос Норкюн, Норвегия - най-северната точка на континентална Европа. Едва ли има по-негостоприемно място в Европа. Носът е подходящ за посещения едва един месец в годината, август. През останалото време силните студове и изключително бурен вятър държат туристите далеч от него.

Танджунг Пиай, Малайзия - най-южната точка на континента Азия. Ако застанете на носа, отбелязан със специален знак, пред очите ви ще се разкрият небостъргачите на Сингапур. Гледката е още по-ефектна, предвид че самият нос се намира сред най-обширните мангрови гори в света.

Нос Кабу Бланку, Бразилия. На скалите на този нос е разположен фар, на който пише, че това е най-източната точка на Южна Америка. В действителност най-източната точка е съседният нос Сейшас, но това е пример как масовото мнение се налага над това на учените.

Нос Челюскин, Русия - най-северната точка на Евразия. Скалист, стръмен и негостоприемен, в най- „горещите“ месеци температурата на този нос едва се покачва над нулата, а в студените е падала до над -48 градуса. Желаещи да го посетят?

Нос Фроуорд, Чили - най-южната точка на Южна Америка. По време на посещението на папа Йоан Павел II в Чили през 1987 год. Бе поставен този метален кръст. От другата страна на брега, на около 40 км пък има фар.

Нос Байрон, Австралия - най-източната точка на австралийския континент. В наши дни зоната е обявена за резерват със запазена природа и китове в околните води. Живописни пътеки водят към носа, на който е построен последният голям фар от епохата на кралица Виктория.