Градовете с хилядолетна история могат да ви предложат много повече от просто една красива архитектура и уникални артефакти.

Те носят белезите на предходните епохи и цивилизации. Показват развитието на човечеството, както с положителните, така и с отрицателните му страни.

Тези градове са пълни с невероятни истории и легенди, които са най-голямата примамка за опитни изследователи.

Вижте десет от най-древните градове в света:

Дамаск, Сирия

Столицата на Сирия – Дамаск, е най-големият град на страната с население от над 4.5 милиона души. Историята на града датира от 10 000-8 000 пр.н.е., въпреки че точното време все още се обсъжда.

Въпреки това Дамаск е признат за един от най-старите непрекъснато обитавани градове в света. Разположен между Африка и Азия, той има изгодно географско местоположение на кръстопътя на Ориента и Запада.

От незапомнени времена Дамаск е значителен културен, търговски и административен център. Той е дестинация за местни и чуждестранни търговци и занаятчии.

Градът е белязан от няколко цивилизации, които са го създали: елинистическата, римската, византийската и ислямската.

Старият град изумява със старинна архитектура, тесни алеи, зелени дворове и бели къщи. Вековната архитектура контрастира с потока туристи, които идват от всички краища на света, за да видят това спиращо дъха място.

Атина, Гърция

Люлката на западната цивилизация – Атина - е столицата на Гърция с население от около 3 милиона души. До днес тя е обитавана от повече от 7000 години, а архитектурата на града е белязана от османската, византийската и римската цивилизации.

Това е родното място на световноизвестни философи, писатели, драматурзи и художници.

Модерна Атина е космополитен град, културен, образователен, политически и индустриален център на Гърция. Историческият център на града се състои от Акропола - огромен хълм с останки от древни сгради и Партенона.

Градът е пълен с исторически музеи, включително и Националния археологически музей, Византийския и християнския музеи и музея на Акропола.

Ако пътувате до Атина, не бива да пропускате възможността да посетите пристанището на Пирея - най-важното пристанище на Средиземно море векове наред заради геостратегическото му местоположение.

Вижте още: Тайните острови на Гърция, за които не сте чували

Библос, Ливан

Библос е друга люлка на много древни цивилизации. Той е един от най-старите градове на Финикия и е постоянно обитаван в продължение на около 5000 години, въпреки че първите признаци на заселване ни връщат към по-ранен период.

Библос е пряко свързан с развитието на финикийската азбука, която е в употреба и днес. Интересен факт е, че думата „библия“ на английски език произлиза от името на града, тъй като Библос е важно пристанище, през което е внесен папирусът.

Градът е прекрасна туристическа дестинация днес, която има много да предложи: древни крепости и храмове, живописни гледки към Средиземно море, антични руини и пристанището.

В днешно време това е доста модерен град със стъклени сгради, но по улиците му се усеща и отпечатъкът на древността.

Йерусалим, Израел

Ерусалим е един от най-посещаваните градове в Израел, а също така и най-важната религиозна дестинация в света.

Той е известен като свято място за евреи, християни и мюсюлмани. Според Библията, Ерусалим е основан от цар Дейвид. В днешно време градът е обитаван от 800 000 жители, като евреите са повече от 60 процента от населението.

През годините Ерусалим е атакуван, обсаждан и разрушаван. Старият град е създаден преди 4000 години и е разделен на четири части, днес известни като християнския, мюсюлманския, арменския и еврейския квартал.

През 1981 г. Старият град е добавен към Списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Модерният град се простира далеч отвъд границите на древния център.

Варанаси, Индия

Индия е известна като родно място на древните цивилизации, религии и духовност, както и люлка на най-старите градове по света.

Свещеният град на страната – Варанаси, е разположен на брега на река Ганг и е смятан за един от най-старите градове в света. Индусите вярват, че той е създаден от Бог Шива и историята му датира от 12 век преди новата ера.

За Варанаси, известен също и като Бенарес, Марк Твен казва: "Бенарес е по-стар от историята, по-стар от традицията, по-стар дори от легендата и изглежда два пъти по-стар, колкото всички тях, взети заедно."

Варанаси е изключителен културен и религиозен център с много прочути поети, писатели и музиканти. Той е център на изкуствата и занаятите.

Освен това градът има голям промишлен потенциал. В него се произвеждат коприна, килими, играчки, предмети от стъкло и слонова кост, парфюми и различни аксесоари и бижута.

Чолула, Мексико

Преди повече от 2500 години град Чолула е резиденция на различни латиноамерикански култури като толтеките и ацтеките.

Разцветът му започва, когато е завладян от испанците. Неслучайно те го наричат "най-красивия град извън Испания."

Днес това е един малък колониален град с население от 60 000 жители. Най-известната му атракция е на Голямата пирамида в Чолула със светилище на върха, за която се смята, че е най-големият паметник в света, създаден от човека.

Пирамидата на Чолула се състои от множество тунели и пещери с обща дължина от 8 километра. Въпреки това, само 800 метра от тези тунели са трансформирани в пасажи и отворени за обществеността.

Вижте още: Пирамидите на античния свят

Йерихон, Палестина

Според доказателствата от археологическите разкопки, градът е обитаван почти 11 000 години. Днес Йерихон е малък град с население от 20 000 души.

В Библията на иврит името му значи „града на палмите“. Той се намира в центъра на Палестина. Природната му красота и ресурси са причина за множество нашествия.

През първи век Йерихон е разрушен от римляните, възстановен от византийците и унищожен отново. Той е изоставен в продължение на векове.

През 20 век територията му е окупиран от Йордания и Израел. През 1994 г. той става част от Палестина.

Алепо, Сирия

Сирийският град Алепо е обитаван от повече от 2 милиона души. Той има невероятно изгодно географско местоположение: намира се в центъра на Пътя на коприната, който свързва Азия и средиземноморския свят.

Територията на града е обитавана от повече от 8000 години, но археологическите разкопки показват, че на това място са живели хора още преди около 13 000 години.

В различни епохи Алепо се контролира от римляните, византийците, османците, заради което архитектурата му е смесица от стилове.

Старият град се характеризира с тесни улички и древни църкви, а новият град - с широки пътища и големи сгради

Алепо е подложен на постоянни нашествия и нестабилност в миналото, а днес често е наричан "душата на Сирия".

Пловдив, България

Историята на Пловдив започва в 4000 пр.н.е., което се доказва от много неолитни разкопки. През вековете градът е в рамките на много империи, като първоначално е основан от траките.

По-късно е завладян от римляните. През Средновековието е в рамките на българската държава, Византийската и Османската империи. През 1885 г. Пловдив става част от България.

В днешно време това е вторият по големина град у нас, икономически, образователен и културен център.

Старият град носи очарованието на минали епохи с тесните павирани улици, спретнатите красиви къщи и прекрасната старинна архитектура. Археологическите му обекти, музеи и храмове също не са за изпускане.

Луоянг, Китай

Докато повечето древни градове са разположени в района на Средиземно море, Луоянг се откроява като най-стария постоянно обитаван град в Азия.

Той е включен към седемте велики древни столици на Китай. Градът се счита за географски център на Китай и люлката на китайската култура и история.

Няма друг град в страната, който да е преживял толкова много династии и императори като Луоянг. Градът е населяван повече от 4000 години и в наши дни е обитаван от близо 7 милиона души.

С такава дълга и вълнуваща история Луоянг има наистина много да предложи. Той е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство през 2000 г., а множеството му будистки храмове са истинска атракциа за туристи от цял ​​свят.

Тук се намира и първият храм, създаден в Китай.