Всички сме чували израза „проблем от световен мащаб“. Обикновено приемаме, че тези негативни тенденции са по-изявени в третия свят, по-малко устойчив при сътресения, но развитите и развиващи страни също имат своите затруднения. Нека видим десет развити страни, които се справят по-зле с овладяването на някои „проблеми в световен мащаб“ от третия свят:

Русия е рай за робовладелците

Има само една страна в света, в която робството не е отменено и до днес, и това е Мавритания. В неотдавнашен доклад на Държавния департамент на САЩ се отбелязва, че дори и там експлоатацията на робски труд не е толкова голяма, колкото в Русия.

Според неправителствената организация Humanity United, в момента около един милион руснаци са държани в принудителни условия на труд, включително и 50 000 деца, работещи неволно като проститутки.

В доклада си Държавният департамент разкрива, че строежите за Зимните олимпийски игри през 2014 г. в голяма степен са изградени с това, което наричаме робски труд: паспортите на работниците са конфискувани и те са принудени да работят по 12 часа на ден, само с един ден почивка в месеца и често около 200 души делят четири спални. Все още властите в Русия не правят почти нищо за решаване на проблема.

Гърция е по-корумпирана от действащи диктатури

Южна Европа като цяло има славата на корумпиран регион. И ако сте се чудили има ли по-корумпирани от нас, отговорът е Гърция. В доклада на „Прозрачност без граници“ за 2012 г. България бе на 75-о място, а Гърция на 94-о. Това означава, че тази държава-членка на ЕС, е официално по-корумпирана от действащи диктатури като Либерия, Свазиленд и Бенин, където почти цялото население живее под прага на бедността.

Цензурата в Израел надминава тази при военен режим

В повечето области, Израел отговаря на критериите за модерна функционираща демокрация.

Но според доклад на „Репортери без граници“ израелските журналисти са сред най-ограничените в света. Израел зае 113-о по свобода на словото в света, т. е. страната изостава дори зад Гвинея-Бисау, в която работи военна цензура върху медиите, и Гватемала, където журналистите стават жертви на ширещата се нарковойна.

Най-бедният щат в САЩ има БВП колкото Йемен

Върмонт е приятен, зелен щат в северната част на САЩ, в който никога нищо не се случва. Йемен е нестабилна страна от третия свят, осакатена от дълга, тероризма, неспособността

си да се възползва от природните си ресурси, и с близо 50 на сто от населението, живеещо в бедност. Но има една област, в която Върмонт и Йемен са почти еднакви: техния БВП.

Това означава, че ако щатите на САЩ се отделят, Върмонт – най-бедният сред тях, ще е страна, по-бедна от Судан, Узбекистан и Ирак.

Източен Глазгоу има по-ниска средна продължителност на живот от зони с военен конфликт

Средната продължителност на живота при мъжете във Великобритания е 78.5 години, но не и в Източен Глазгоу, където тя е 53.8 години. Тук се намират квартали като Калтън, в който безработицата, разпространението на алкохола и наркотиците и бездомността са най-високи в целия западен свят. Така средната продължителност на живота се оказва по-ниска от тази

в Афганистан (59), Кот д'Ивоар (55), Хаити (61) или Ирак (65). Районът е в толкова окаяно състояние, че млади хора от развиващи се страни като Индонезия отиват там като доброволци на благотворителни мисии.

Самоубийствата в Южна Корея са повече от тези в Шри Ланка

В тежки икономически времена се отчита ръст на самоубийствата. Логично е – бедността води до депресия, а тя води до ръст на самоубийствата. Така че може да се очаква тези, които живеят в бедни и в развиващи се страни са бъдат по-склонни към самоубийство, отколкото гражданите на богати страни. Но нищо подобно. Самоубийствата в една от най-богатите страни в света Япония са повече от тези в Зимбабве, Венецуела, Никарагуа, Хаити, Ямайка и Гватемала взети заедно. Още по-високо е нивото на самоубийствата в Южна Корея, Латвия и Унгария, където всяка година около 40 души на 100 000 сами слагат край на живота си. Почти толкова колкото и в Шри Ланка. За справяне с проблема южнокорейските власти предприеха цяла кампания за насърчаване на посланията за живот и надежда. Статуята на снимката, разположена на мост в Сеул, е част от нея.

Един от най-варварските закони срещу абортите е в Ирландия

Ирландия е единствената развита страна, в която абортът не е разрешен. През 2012 г. бременна индийка, живееща в Ирландия, получи животозастрашаващи усложнения и лекарите заявиха, че шанс за оцеляване на бебето няма, а единствената възможност за майката е прекъсване на бременността. Властите не разрешиха и жената почина.

Силният обществен отзвук, който получи случаят, доведе до силен натиск за смекчаване на закона, забраняващ абортите. Една през 2012 г. Ирландия допусна възможността за аборт, когато животът на майката е в риск. Дори Северна Корея и Пакистан са предвидили такава възможност в законодателството си преди Ирландия.

Убийствата с огнестрелно оръжие в САЩ са повече, отколкото в Ивицата Газа

В САЩ 2.97 души на 100 000 са убити с огнестрелно оръжие всяка година. Това означава, че по брой убийства САЩ изпреварват региони с въоръжени конфликти като Западния бряг и Газа, Уганда и размирната Демократична република Конго.

Във Великобритания следенето има епидемични размери

Следенето и нарушаването на правото на личен живот е една от най-характерните черти на диктатурите. Но проучване на Privacy International показа, че шпионирането на граждани (включително и интернет) във Великобритания има по-широк обхват дори и от това в Китай.

При това САЩ, Китай и Русия се представиха също толкова зле, колкото и страни с полуавторитарни режими.

Рискът за спазването на правата на човека в Израел е толкова висок, колкото и в Куба

Департаментът на ООН по хуманитарните въпроси всяка година съставя рейтинг на страните по риска, който те представляват за правата на човека. Според Организацията правата на човека с в „краен“ риск в Иран, Ирак, Судан, Сомалия. С висок риск се отличава Куба, Туркменистан. . . и Израел .