Не е необходимо да си изтънчен кулинар, за да знаеш какво е значението на солта за едно ястие. Тя придава дълбочина на храната и позволява да се изявят вкусовите качества на продуктите. Солта е една от най-старите и вездесъщи хранителни подправки, най-древното средство за консервиране, а в допълнение- вкусът за солено е един от най-силно развитите от човека. А най-скъпата сол в света е

10. Takesumi Bamboo

Цена: 13.00 долара за 60 г

Тази сол с антрацитен цвят има мирис на дървени въглища и подобен вкус, затова се ползва основно за овкусяване на меса. Тази сол идва от Япония и, освен с нетрадиционния си вкус, се слави с детоксиниращите си свойства.

9. Oshima Island Blue

Цена: 13.25 долара за 60 г

Още една японска сол, която се произвежда само на остров Ошима по специална технология. Тя се получава при изпаряването на морската вода в специални стъклени къщи само на слънчева светлина.

8. Kilauea Onyx

Цена: 14 долара за 60 г

Тази сол се произвежда в морските ферми на един от най-изолираните хавайски острови Молокай. Молокай има право да слави като „края на света“, защото това е най-изолираното място на планетата, от гледна точка на близостта му до други земи. На него няма индустрия, туризъм, а населението е не повече от 1000 души, което прави това кътче и едно от най-чистите в света. Произвежданата тук сол е много чиста, напълно естествена и съдържа над 80 съставки, сред които голям брой микроелементи, което я прави изключително полезна.

7. Tartufo Nero

Цена: 16 долара за 60 г

Пример за ароматизирана сол, която използва скъпи съставки. Тя съдържа стрит черен трюфел и сол. Достатъчна е само една щипка от нея и цялото ястие ухае на трюфели.

6. Saffron Salt

Цена: 16.50 долара за 60 г

Тази сол използва две много скъпи съставки- пословично скъпия шафран и екологично чиста морска сол. Благодарение на това солта придава на невероятен ястията аромат и ярък цвят.

5. Iburi Jio Cherry Smoked Salt

Цена: 17.35 долара за 60 г

Кулинарите определят тази сол като „пушена“ и „довършителна“. Тя се произвежда само в префектура Акита в северната част на Япония. Технологията включва вадене на дълбоки, чисти морски води, след което солта кристализира върху голям дървен плот, направен задължително от черешово дърво, под който е запален огън. Солта трябва да кристализира точно три дни и така запазва богатството си от магнезий и калций.

4. Kamebishi Soy Salt

Цена: 17.50 долара за 60 г

За да се обясни цената на тази сол, трябва да се спомене, че тя се произвежда само от една японска компания Kamebishi по трудоемък и много продължителен традиционен метод. Така са добивали сол в Япония преди 250 години. След като изсъхне солта, а соята ферментира върху специални стелажи, те се затварят в 100-годишни кедрови бъчви и престояват цели три години.

3. Hana Flake.

Цена: 17.50 долара за 60 г

За тази японска люспеста сол с кристален цвят казват, че наподобявала на вкус звездичките на нинджите. Тя е високо ценена в елитната кухня, където с нея се подправя всичко от салати и зеленчукови супи до... шоколад.

2. Korean Oyster Bamboo

Цена: 28.50 долара за 60 г

Тази сол дори влиза в даоистката медицина като лекарство срещу треска, отоци и други и широко се използва на Корейския полуостров. За да кристализира, морската вода се поставя в специални бамбукови съдове, които пък се слагат в специални керамични съдове, които от свия страна се поставят в пещ с борови дърваи се загряват почти до точката на топене на солта. Това се прави седем пъти, докато накрая боровата смола, бамбукът и глината не се превърнат в едно цяло със солта. Краят на процеса е след деветото печене, когато солта смесена с течност се превърне в лава, която се излива, а получените кристали имат разнообразни цветове- от кехлибарен до аметистов:
1.Amethyst Bamboo

Цена:38.50 долара за 60 г

Така стигаме и до най-скъпата сол в света. От направената по описания начин сол особено се ценяла тази с лилав цвят. Тя била пренасяна от тибетските монаси в манастирите и служела за приготвянето на различни лекарства. В наши дни малцината, които могат да си я позволят, се ползват от нея изключително оскъдно, добавяйки незначително количество към пикантни храни.